Puštena u rad nova linija za preradu mulja na prečistaču otpadnih voda u Vršcu

Foto-ilustracija: Unsplash (Ivan Bandura)

Nakon rekonstrukcije i modernizacije prečistača, analize koje se vrše svakodnevno pokazuju da kvalitet otpadne vode koja izlazi iz postrojenja zadovoljava i domaće i evropske ekološke standarde i potpuno je neškodljiva za životnu sredinu. Izgradnjom nove linije rešeno je i pitanje mulja, koji se sada pretvara u praškasti neopasni otpad.

,,Na ovaj način mi zaokružujemo kompletan proces prečišćavanja otpadnih voda, a takođe tretiramo mulj koji nakon ove obrade više neće biti nusproizvod, već će imati svoju ulogu i funkciju na našoj lokalnoj deponiji“, kaže Dragan Popović, stručni saradnik u sektoru vodovoda i kanalizacije u JKP „Drugi oktobar“.

U Vršcu je još 1984. godine, uporedo sa izgradnjom kanalizacione mreže na koju je danas priključeno 95 odsto domaćinstava u gradu, radilo na projektovanju i izgradnji prečistača otpadnih voda.

Pročitajte još:

,,Vršac je jedan od pionira u ovom poslu, zapravo te 1984. mislim da su samo dva grada ili tri, pored Vršca, imala rešeno prečišćavanje otpadnih voda. Sada, pogotovo sa ovom linijom za preradu mulja mislim da opet samo još par gradova u Republici ima rešeno pitanje, a sa stanovišta ekologije i zaštite životne sredine je više nego značajno“, kaže Jasmina Jevremović, šef službe kanalizacije u JKP „Drugi oktobar“.

Vršac nema veliku reku, pa se prerađena voda iz postrojenja izliva u Maloritski kanal, pa dalje do kanala Dunav-Tisa-Dunav.

Svakodnevne interne analize, ali i one koje se rade u Zavodu za javno zdravlje Pančevo pokazuju da je voda iz postrojenja ekološki prihvatljiva, i da ne narušava ekološki balans životne sredine.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti