Skup posvećen zelenoj transformaciji u Srbiji, održivom poslovanju i ESG-u, pristupu zelenom novcu, vezi digitalne i zelene transformacije koji je održan u Privrednoj komori Srbiji organizovan je u okviru dve panel diskusije.
Prva je posvećena izazovima za unapređenje održivosti u poslovanju, uslovima za finansiranje, korporativnim obveznicama, digitalizaciji, a drugi standardima za izveštavanje o održivosti i iskustvima o njihovoj primeni, kao i o uticaju EU regulative na poslovanje u Srbiji.
U drugoj diskusiji koju je vodio Vladimir Rajić, izvršni direktor kompanije Integrity Capital učestvovali su Saša Bešlić, izvršni direktor za investicije SDG Impact Japan, Vivek Aswani, direktor komercijale IT kompanije RIMM, Katarina Majić, senior ESG specijalista u Erste banci, Nada Stamatović, ekspert za korporativnu održivost u Nelt grupi, kao i Stefan Lazarević, iz Elixir grupe.
Vladimir Rajić je zahvalio Komori što je omogućila povezivanje stručnjaka, edukaciju i informisanje privrednika, kao i predstavljanje značajnih tema u oblasti zelene transformacije.
Kada se krene u zelenu transformaciju važno je da se razume o čemu se tačno radi, koji su rizici i kako oni mogu da se reše.
Saša Bešlić je rekao da se u Srbiji, ali i Hrvatskoj, BiH, pa čak i u Sloveniji nije daleko odmaklo i da je jako važno da u ovim zemljama sektor srednjih kompanija zaživi.
,,Srednja klasa kompanija je najbolja za tranziciju i za rad i taj sektor treba više razvijati. Evropska unija je zakonski regulisala da bude klimatski neutralna do 2050. godine i videćemo da li će to moći da se realizuje kako je planirano. U SAD postoji Akt o zaštiti klimatskih biznisa koji je važan, a oni dosta izvoze u EU. U Srbiji nedostaju zakoni u ovoj oblasti, a kompanije koje ne budu izveštavale o CBAM-u neće moći da izvoze i posle pripremnog tranzicionog procesa koji će trajati do 2026. godine, a zatim više nema vraćanja unazad”, rekao je Bešlić.
Pročitajte još:
- PIVREDI POTREBNE NOVE MOGUĆNOSTI ZA ZELENO FINANSIRANJE I ODRŽIVO POSLOVANJE
- NASTAVAK PODRŠKE ZELENOJ TRANZICIJI U SRBIJI: 1,6 MILIONA EVRA ZA NOVA 23 INOVATIVNA REŠENJA
- ŠTA ZA SRBIJU ZNAČI POČETAK PRIMENE ESG KRITERIJUMA U EU OD 2024.
Kompanija Nelt posluje već 35 godina, a sada na tržištima u EU i Africi. Oduvek ESG integrišu u poslovanje u želji za društvenim napretkom, zaštitom životne sredine i primenom Strategije održivog razvoja.
,,Naša Strategija je usmerena na smanjenje CO2, povećanje efikasnosti staklene bašte, upravljanje otpadom i povećanje obnovljivih izvora energije u potrošnji, a to ima uticaj na operativnost kompanije”, rekla je Nada Stamatović iz Nelta i dodala da je jedan od strateških stubova održivog poslovanja i saradnja sa kupcima i dobavljačima. Sistem vrednosti prenose na dobavljače, a implementaciju zelenih standarda uvode korak po korak.
ESG principi se sprovode u bankarstvu i u bankarskim institucijama. Erste grupa se dugi niz godina bavi održivim poslovanjem. Potpisnica je obveznice u zelenoj gradnji i pokriva 60 odsto projekata u oblasti obnovljivih izvora energije.
Katarina Majić iz Erste banke je istakla da su pioniri u održivim proizvodima i da su prvi odobrili stambeni kredit za stambene zajednice, a odobravaju i brojne kreditne linije iz sredstava u okviru Programa podrške EBRD, EIB i drugih međunarodnih institucija.
Erste banka je aktivna i u Projektu Čista Srbije u prečišćavanju voda i otpada, a daleko smo otišli u smanjenju emisija CO2. Uključeni su u projekat zelene aktive i zelenog racija. Erste je prva banka koja je izdala bankarski kredit za čistu vodu u Keniji, a odobrili su i “karbonski” kredit za izgradnju nove deponije u Vinči.
Elixir grupa, najveći proizvođač mineralnih đubriva u Jugoistočnoj Evropi i lider u proizvodnji fosforne kiseline ima niži ugljenični otisak od određenog nivoa, jer se u proizvodnji koristi manje amonijaka.
,,Sredinom januara smo već predali izveštaje za CBAM, iako je rok produžen do februara. Sprovodimo Strategiju razvoja održivosti, ulažemo u energetski efikasnije tehnologije koje će dovesti do smanjenja upotrebe električne energije, kao i da proizvodnja bude dekarbonisana, a rešenje za konačnu dekarbonizaciju je solarna elektrana koja će zadovoljiti preostalih 65 odsto potreba za električnom energijom do 2028., koju planiramo da izgradimo u Prahovu”, rekao je Stefan Lazarević.
Kada kompanije krenu putem održivog poslovanja i digitalizacije, neophodni su digitalni alati. Vivek Aswani je predstavio mogućnosti primene digitalnih alata za MSP u SAD i kako je upotreba njihovih alata doprinela povećanoj potrošnji vode i boljem korišćenju otpada u jednom projektu .
,,Cilj je da koristimo jeftine softvere za MSP i alate koji mogu da pomognu usklađivanju podataka sa regulativom i rešavanju regulatornih pritisaka, a koristimo dosta i veštačku inteligenciju (AI). Prikupljajući podatke smanjujemo i kapitalne troškove kompanije”, rekao je Aswani.
Srbija je na dobrom putu zelene tranzicije i postoje ogromne mogućnosti kako ostvariti ciljeve u narednom periodu.