Povećanje naftnih rezervi i izgradnja infrastrukture u Srbiji

Foto-ilustracija: Unsplash (Erik Mclean)

U sklopu nastojanja da poboljša energetsku sigurnost i stabilnost, Srbija je rešena da poveća obavezne rezerve nafte i naftnih derivata, te da diversifikuje izvore snabdevanja sirovom naftom, saopšteno je na 15. naftnom forumu Energetske zajednice, koji se održava u Beogradu. Povećanje rezervi nafte identifikovano je kao ključna mera u smanjenju zavisnosti zemlje od inostranih dobavljača i zaštite domaćeg tržišta od globalnih energetskih kriza.

Naglašavajući važnost energetske stabilnosti u svetlu aktuelnih globalnih izazova, uključujući rat u Ukrajini i sukobe u Izraelu, predstavnici Vlade Srbije istakli su da će sve dodatne količine nafte i njenih derivata koje budu uspele da obezbede i skladište dodatno pojačati energetsku sigurnost privrede i građana. Ovo takođe ima važnost u kontekstu ispunjavanja obaveza u pristupnim pregovorima sa EU, navodi se na sajtu Vlade Srbije.

Pročitajte još:

Photo-illustration: Pixabay

Polazne osnove plana razvoja energetske infrastrukture i mera energetske efikasnosti do 2028. godine, sa projekcijama do 2030. godine, predviđaju izgradnju naftovoda Srbija-Mađarska, kako bi se omogućila diversifikacija snabdevanja sirovom naftom. Ova infrastrukturna investicija ima za cilj da pruži dodatnu sigurnost snabdevanja domaćih rafinerija, zbog još jednog pravca snabdevanja naftom.

Prošlogodišnje povećanje obaveznih rezervi naftnih derivata za 54 odsto u odnosu na 2021. godinu predstavlja značajan korak napred, a dalje proširenje kapaciteta se nastavlja kroz aktuelne projekte. U Smederevu se, na primer, grade šest novih rezervoara za skladištenje naftnih derivata, sa ukupnim kapacitetom od skoro 120.000 kubnih metara energenata, od kojih se za 80.000 očekuje da budu u funkciji u prvoj polovini naredne godine.

Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, naglasila je značaj očuvanja predvidivih cena naftnih derivata kako bi se smanjili inflacioni pritisci na građane i privredu i očuvala konkurentnost ekonomije. U tom smislu, država planira da sarađuje sa NIS-om i drugim naftnim kompanijama da bi se ostvario ovaj cilj.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti