PORTUGAL DRŽAVA ZELENIH IDEJA – PUT KOJI SVI TREBA DA PRATE

Foto-ilustracija: Unsplash (eric-masur)

Posetu Portugalu započinjem u Lisabonu, jednom od najstarijih i najlepših gradova na svetu. Zahvaljujući projektu Puls Evrope – Medijske posete EU, imala sam jedinstvenu priliku da ovu zemlju upoznam na jedan potpuno drugačiji način.

Tokom posete Lisabonu od zvaničnika saznajem da od Portugala treba učiti kako na dobar način proći kroz energetsku tranziciju. Energetska kriza koja je snažno uzdrmala Evropu pokazuje koliko je neophodno sigurno i pouzdano snabdevanje električnom energijom. I dok mnogi još uvek pokušavaju da nađu najbolji i najlakši put ka stabilnom snabdevanju zelenom energijom, Portugal uveliko ispunjava zacrtane ciljeve energetske tranzicije.

Iz obnovljivih izvora energije dobijaju oko 60 odsto energije, a predviđaju da će za dve godine biti čak 80 odsto. Ugalj za proizvodnju struje prestali su da koriste pre više od godinu dana, kada su ugasili poslednju termoelektranu.

Među prvim zemljama u svetu počeli su sa izgradnjom vetroelektrana, a prednjače i u upotrebi biomase i solarne energije.

Ana Fontora Goveja, državna sekretarka za energetiku i klimu u Ministarstvu energetike, objašnjava da su energetsku tranziciju započeli još pre više od dvadeset godina.

U FOKUSU:

Foto-ilustracija: Unsplash (nuno-marques)

Kako je istakla, veliki izazov im je ubrzavanje na planu upotrebe obnovljivih izvora energije. Najvažnije im je sigurno snabdevanje korisnika, kao i da obezbede to da industrija ima zelenu, pouzdanu i cenovno konkurentu energiju.

Saradnja sa građanima i kreatorima politika veoma je važna u ovom procesu, te da svi zajedno rešavaju sve kako bi smanjili birokratiju i otklonili sve ostale probleme sa kojima se susreću.

Ana Fontora Goveja ističe da je neophodno ubrzati izgradnju solarnih elektrana i vetroparkova na moru,kao i da Portugal konkurentnom cenom energije privlači investitore i industrije.

– Solarne elektrane su kod nas veoma zastupljene, ali u našem fokusu se nalaze i vetroelektrane. Kada je reč o tehnologiji u oblasti vetroelektrana na moru, ona se svakodnevno razvija, što intenzivno pratimo i planiramo da je u budućnosti, kako cena ove tehnologije bude padala, sve više i više koristimo – kaže državna sekretarka za energetiku i klimu u Ministarstvu energetike.

Antonio Kutinjo, direktor za inovacije elektroprivrednog preduzeća Energija Portugala, objašnjava da su za energetsku tranziciju ključne inovacije, posebno ističe plutajuće vetroelektrane.

– Energetska tranzicija je ’nešto što moramo da uradimo’, jer moramo prestati sa upotrebom fosilnih goriva i u potpunosti se okrenuti obnovljivim izvorima energije. Ona u Portugalu još traje i treba svi da se uključe kako bi izbacili ugalj iz upotrebe. Elektrifikacija je sledeći korak, unapređenje energetske efikasnosti, upotreba vodonika, sintetičkih goriva i drugo – dodaje on.

Foto-ilustracija: Unsplash (jeroen-den-otter)

Zadruga za obnovljivu energiju

Kopernik je prva zadruga za obnovljivu energiju u Portugalu koja okuplja 3.000 kooperanata koji udruživanjem obezbeđuju sigurno snabdevanje električnom energijom.

– To je nov način proizvodnje električne energije u zajednicama koje organizuju građani, različite institucije i oni pokrivaju svoje zgrade solarnim panelima. U rasponu od dva kilometra mogu da udruže proizvodnju i da obezbede energiju za svoje potrebe, a mogu je i prodavati ljudima koji žive u blizini i imaju problema sa snabdevanjem iz socijalnih razloga – rekao je Rui Valente, direktor Kopernika.

On kaže da trenutno imaju 1.600 kupaca koji imaju garantovanu cenu. Kako je dodao, fokusirani su na solarnu energiju, ali imaju u planu da koriste i energiju vetra, ono što je sigurno koristiće i prodavaće energiju samo iz obnovljivih izvora.

Priredila: Nevena Đukić

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti