Oda Fauni: Svetski dan zaštite životinja i značaj njihovih tajnih borbi

Photo-illustration: Unsplash (Chaz McGregor)

Svake godine, 4. oktobra obeležavamo Svetski dan zaštite životinja. To je dan posvećen pravima i dobrobiti životinja, osvetljavajući bezbroj borbi sa kojima se suočavaju različite vrste širom naše  planete. Današnji dan uključuje sve životinje ovog sveta, priznajući borbe koje trpe, i slaveći njihovo neprocenjivo postojanje.

Životinje, u bezbroj okruženja koje naseljavaju, oličavaju otpornost, napor i želju za opstankom, uprkos preprekama koje imaju sve više. Životinje su kreirale staništa, ekosisteme i taktike preživljavanja svuda, čak i daleko od ljudske civilizacije.

U ogromnim delovima Sahare, kamile prolaze kroz ekstremno sušne uslove, užarene dane i ledene noći, pokazujući neverovatnu adaptaciju na okruženje. Oni su evoluirali da prežive u jednoj od najneumoljivijih klima na Zemlji, sa specijalizovanom fiziologijom, kao što je njihova grba koja skladišti masnoću, što im omogućava da dugo vremena ostanu bez hrane i vode.

Pročitajte još:

Photo-illustration: Pixabay

U izolovanim oblastima Antarktika, carski pingvini predstavljaju jedinstven i dirljiv primer roditeljstva i preživljavanja. Kako žive u brutalnoj hladnoći i sa nemilosrdnim grabežljivcima, ova stvorenja formiraju uske zbijene grupe kako bi sačuvala toplotu i redovno se rotiraju kako bi osigurala da nijedan pingvin ne ostane predugo na opasnom i ledenom obodu ove grupe. Brinu o svojoj vrsti toliko čvrsto  da ostaju bez hrane mesecima, kako bi obezbedili siguran prolaz za sledeću generaciju.

Mnoge vrste mogu nas mnogo naučiti o tome šta je zajednička borba za život. Kada članovi grupe mungosa detektuju zmiju ili drugu opasnost, oni će pustiti visok i prodoran zvuk da upozore ostale članove grupe. Ako srna detektuje potencijalnu opasnost, poput lovca ili grabežljivca, često će pustiti oštar i glasan zvuk kao upozorenje drugim srnama. Surikate su poznate po tome što imaju stražare koji nadgledaju okolinu dok ostatak skupine traži hranu

Za slonove, koji su društvene i izuzetno inteligentne životinje, putovanja kroz pustinje nisu samo borba za preživljavanje, već i putovanje koje se obavlja sa strateškim planiranjem. Slonovi poseduju fascinantnu sposobnost pamćenja, koja im omogućava da se sećaju lokacija izvora vode i hrane, čak i kad su te lokacije udaljene danima, čak i nedeljama. 

Foto-ilustracija: Unsplash (Craig Manners)

Svaki čopor slonova prati rutu određenu iskustvom i pamćenjem starije ženke koje prenose ključne informacije mlađim članovima svog krda, osiguravajući tako opstanak budućih generacija u okrutnim uslovima. Dok putuju kroz surove predele, članovi krda pružaju međusobnu podršku, zajedno dele radost kad pronađu izvor vode ili tugovanje kada izgube jednog od članova, kao vrlo osećajne životinje.

Svi ovi primeri odražavaju tihe, ali moćne borbe u kojima se životinje bore za opstanak, kontinuitet i doprinos bezbrojnim ekosistemima naše planete. Svetski dan zaštite životinja služi kao dirljiv podsetnik da životinje, u svojim neometanim staništima ili u onima koje žive sa ljudima, poseduju suštinsku vrednost i prava na slobodu i blagostanje.

Naše proslavljanje ovog dana trebalo bi da prevaziđe puko priznanje. To je poziv da učestvujemo u akcijama koje čuvaju njihova staništa, osiguravaju njihov opstanak i štite ih od eksploatacije i okrutnosti. 

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti