Park prirode Radan stavlja se pod zaštitu

Photo-ullustration: Pixabay

Vlada je usvojila Uredbu o proglašenju parka prirode ,,Radan’’. Ovo brdsko-planinsko područje nalazi se u centralnom delu južne Srbije, na teritoriji opština Kuršumlija, Bojnik, Lebane i grada Prokuplja, ali i između gornjih tokova reke Kosanice i Jablanice.

Kako se navodi u Uredbi, Park prirode „Radan” se stavlja pod zaštitu radi očuvanja: geološke, biološke i predeone raznovrsnosti, a naročito očuvanja raznovrsnih oblika vulkanskog reljefa. Pored toga, tu je i Lecko andezitski masiv, najviši i najveći vulkanski kompleks u Srbiji (klisure: Velike Kosanice, Gajtanske reke, Borinske reke i Sokolov vis). Pod zaštitu se stavlja i radi hidroloških i hidrogeoloških pojava (bifurkacija Delivode, termomineralne vode Proloma), zatim šumskih staništa na prelazu između kotlina i brdsko-planinskih terena na diseciranom reljefu sa komadima andezitskih stena refugijalnog karaktera, od pojasa zajednica vrbe i topole, kao i klima zonalnih zajednica sladuna i cera, termofilnih kitnjakovih zajednica i kitnjakovo-grabovih zajednica

Zaštita je potrebna i radi očuvanja mezofilnih bukove šume, reliktnihpoli dominantnih i osiromašenih šumskih zajednica sa mečjom leskom i kavkaskom lipom i zajednica javora i graba u kontaktnom delu između hrastovog i bukovog pojasa. Treba pomenuti i staništa i populacije divlje flore sa 751 biljnom vrstom, a posebno zbog mezijskih endemita, kao i staništa i populacija divlje faune, posebno ptica kao što su crna roda, orao kliktaš, suri orao, patuljasti orao, sivi soko i druge. Tu su i sisari – makedonska voluharica i šareni tvor, a uz njih i ribe u koje se ubrajaju potočna pastrmka, dvoprugasta uklija, potočna mrena, krkuša i druge. Kada je reč o fauni, treba istaći i vodozemace i gmizavace. Na kraju, ovaj predeo se stavlja pod zaštitu i zbog karakterističnih prirodnih predela i kulturno-istorijskog nasleđa specifičnog po vremenu nastanka, stepenu očuvanosti i kulturnoj vrednosti (Caričin grad, Drengrad, Kastrat).

Pročitajte još:

Na području Parka prirode „Radan”, utvrđuju se režimi zaštite I, II i III stepena. Pod režimom zaštite I stepena, spada površina od 991,25 ha, pod režimom zaštite II stepena je površina od 6.250,99 ha i na kraju, pod III stepenom je ukupna površina od 36.270,48 ha.

Kako se navodi, na području Parka prirode „Radan”, na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite III stepena, sprovodi se proaktivna zaštita, gde se mogu vršiti upravljačke intervencije u cilju restauracije, revitalizacije i ukupnog unapređenja zaštićenog područja, razvoj sela i unapređenje seoskih domaćinstava, uređenje objekata kulturno-istorijskog nasleđa i tradicionalnog graditeljstva, očuvanje tradicionalnih delatnosti lokalnog stanovništva, selektivno i ograničeno korišćenje prirodnih resursa i prostora.

Napovršinama na kojima je utvrđen režim zaštite II stepena sprovodi se aktivna zaštita radi očuvanja i unapređenja prirodnih vrednosti, posebno kroz mere upravljanja populacijama divljih biljaka i životinja, održanje i poboljšanje uslova u prirodnim staništima i tradicionalno korišćenje prirodnih resursa, dok se na površinama na kojima je utvrđen režim zaštite I stepena sprovodi stroga zaštita, kojom se omogućavaju procesi prirodne sukcesije i očuvanje staništa i životnih zajednica u uslovima divljine.

Osim ovih zabrana, sprovodiće se i dodatne. Više o njima pročitajte ovde.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti