Globalni okvir za biodiverzitet Kunming-Montreal – šta se promenilo?

Photo-ullustration: Pixabay

Globalni okvir za biodiverzitet Kunming-Montreal (GBF) usvojen je tokom petnaestog sastanka Konferencije UN-a o biodiverzitetu (COP 15). Nedavno je obeležena prva godina od kada je 196 zemalja dogovorilo Globalni okvir za biodiverzitet (GBF). Ovaj akcioni plan ima za cilj zaštitu, obnovu, održivo korišćenje, upravljanje i finansiranje ekosistema.

Postoji određeni broj ciljeva postavljenih za 2030. godinu, a neki od tih ciljeva jesu obnova 30 odsto svih degradiranih ekosistema, očuvanje 30 odsto kopna i mora, zaustavljanje izumiranja vrsta, zabrana trgovine divljim vrstama, smanjenje uvođenja invazivnih stranih vrsta za 50 odsto, poboljšanje urbanog planiranja i drugi ciljevi. Međutim, postoji i nekoliko velikih ciljeva postavljenih za 2050. godinu. Jedan od prvih postavljenih cijeva tiče se ponovo divljih vrsta, po kom bi trebalo da istrebljenje poznatih ugroženih vrsta bude potpuno zaustavljeno, da stopa izumiranja i rizik za druge vrste budu deset puta manji, dok broj autohtonih vrsta treba biti povećan na otporan nivo.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Pixabay

EU je napredovala u implementaciji GBF-a, usvajanjem novih zakona, uključujući Uredbu o proizvodima bez krčenja šuma i Privremenog sporazuma o zakonu o obnovi prirode, jer je 81 odsto staništa u lošem stanju u EU. Prema njihovim podacima, jedna od tri vrste pčela i leptira su u opadanju. Ovi zakoni imaju za cilj obnovu degradiranih ekosistema i postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine. Primera radi, pomenuta uredba ima za cilj da evropska potrošnja ne uzrokuje krčenje šuma u drugim delovima sveta, što će se primenjivati od sledeće godine, ali ima za cilj i smanjenje emisija za 32 miliona tona ugljenika godišnje. Takođe, povećava se praćenje i merenje putem zakona o nadzoru zemljišta i praćenju evropskih šuma.

Usvojena je i Direktiva o proceni održivosti, koja zahteva od kompanija da identifikuju i ublaže štetne uticaje na ljudska prava i životnu sredinu. Pored toga, EU je odlučila da udvostruči svoje međunarodno finansiranje biodiverziteta na 7 milijardi evra  za razdoblje od 2021.-2027. i najavila je da će 10 odsto novog budžeta EU biti usmereno na aktivnosti relevantne za biodiverzitet od 2026. godine.

EU je takođe potpisala Ugovor o otvorenom moru, koji podstiče zaštitu morskih područja i postizanje cilja GBF-a za očuvanje 30 odsto kopna i mora do 2030. godine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti