U Severobanatskom naselju Padej u toku je izgradnja solarne elektrane Panawiss plus instalisane snage 3 MWp. Radovi na izgradnji solarne elektrane u punom su jeku. Površina od pet hektara gotovo je pokrivena konstrukcijama i solarnim panelima, a prema planovima, do kraja tekuće godine elektrana će biti u potpunosti završena. Investitor projekta je Panawiss plus, dok je izvođenje radova povereno kompaniji MT-KOMEX.
Za izgradnju ove solarne elektrane biće upotrebljeno ukupno 5.400 monofacijalnih panela nemačkog proizvođača Luxor Solar, dok je za model panela izabran ECO LINE HALF CELL M144/550 W poslednje generacije. Kada je reč o konstrukciji na koju se postavljaju solarni paneli, izabran je model turskog proizvođača Kirac Metal. Stručni tim kompanije odlučio je da za solarnu elektranu Panawiss plus koristi invertore kompanije Fronius Tauro – ECO-100-3-P, snage 100 kW.
Transformaciju električne energije sa napona 0,4 kV na napon 20 kV vršiće transformator snage 2.500 kVA.
Prema proračunima, solarna elektrana Panawiss plus na godišnjem nivou će proizvoditi 3.700 MW. Sva proizvedena električna energija plasiraće se u elektrodistributivni sistem.
U FOKUSU:
- IMPLEMENTACIJA ODGOVORNOG POSLOVANJA U SRBIJI I SVETU
- ODABRANI NOVI PROJEKTI KOJE ĆE KROZ GRANTOVE PODRŽATI WWF ADRIA
- EFIKASNA PRIMENA PRINCIPA ZELENE GRADNJE, EDUKACIJE ZAPOSLENIH I PARTNERA
Pioniri u izgradnji solarnih elektrana
Izgradnju solarne elektrane investitor Panawiss plus poverio je kompaniji koja ima dugogodišnje iskustvo u izgradnji ovih elektrana. MT-KOMEX ove godine slavi 30 godina od osnivanja kompanije i za to vreme ostvarili su brojne uspešne projekte. Njihov portfolio svedoči o uspešnosti, do sada su izgradili i isporučili opremu za više od 200 solarnih elektrana na zemlji i krovovima, ukupne instalisane snage više od 100 MW.
Kompaniju čini stručan tim ljudi od poverenja, spreman da klijentima uvek pruži punu podršku u svim fazama projekta. Inženjeri zaposleni u kompaniji redovno pohađaju stručne seminare i posebne obuke i poseduju sve neophodne sertifikate. Imaju veliko iskustvo kada je reč o razvoju projekata i njihov posao obuhvata sve – od razvojne etape do pripreme dokumentacije za tehnički prijem i ishodovanja upotrebne dozvole, po principu ključ u ruke.
U kompaniji MT-KOMEX veruju da će solarna energija u velikoj meri doprineti ispunjavanju strateškog cilja Republike Srbije da do 2040. godine 40 odsto električne energije dobija iz obnovljivih izvora.
Kao društveno odgovorna kompanija, MT-KOMEX svakodnevno radi na promociji obnovljivih izvora energije i na projektima iz ove oblasti, a posebnu pažnju posvećuju zaštiti životne sredine.
Ušteda ugljen-dioksida
Jedan hektar šume apsorbuje osam kilograma ugljen-dioksida po satu. Ukoliko se uzme u obzir da biljke fotosintezu vrše u proseku 12 sati u toku dana, to znači da na dnevnom nivou apsorbuju 96 kilograma. Gledano na godišnjem nivou, jedan hektar šume apsorbuje oko 35.000 kilograma, dok je za 20 godina reč o 700 tona.
Kada je reč o elektrani, ona će na godišnjem nivou smanjiti emisije za 3.000 tona, odnosno 60.000 tona za 20 godina.
Priredila: Katarina Vuinac
Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE