Efikasna primena principa zelene gradnje, edukacije zaposlenih i partnera

Foto: Confluence Property Management

Implementiranjem inovativnih rešenja, korišćenjem energije iz alternativnih izvora i adekvatnim upravljanjem otpadom stvara se održivo okruženje koje pozitivno utiče na životnu sredinu. Kompanija MPC Properties, koja je regionalni lider u razvoju, izgradnji i upravljanju nekretninama, jasno se pridržava svega navedenog.

O primeni ESG zelene strategije, upravljanju otpadom, projektu urbanog pčelarstva i promovisanju alternativnih vidova transporta razgovarali smo sa Sanjom Rubeša, operations project manageru u Confluence Property Managementu.

Šta sadrži ESG strategija vaše kompanije?

– Teme koje su deo ESG zelene strategije obuhvataju uticaj na okolinu, socijalnu komponentu i sistem upravljanja kompanijom. U okviru uticaja na okolinu posebnu pažnju poklanjamo principima zelene gradnje u šest oblasti: održivi razvoj, ušteda vode, energetska efikasnost, adekvatno korišćenje resursa i materijala, kvalitet unutrašnjeg prostora i implementacija principa cirkularne ekonomije na mikronivou. Kada je reč o socijalnoj komponenti, razmišljamo dugoročno i sveobuhvatno o svim kategorijama zajednice: zaposlenima, kojima podršku pružamo kroz sprovođenje internih i eksternih programa za profesionalni i lični razvoj. Sa druge strane, zakupcima korisnicima objekata, poslovnoj i široj javnosti doprinos dajemo organizacijom edukativnih ESG programa kroz našu mrežu šoping centara. Koristimo sve kanale komunikacije, sa fokusom na digitalne, kako bismo zajednicu informisali o našim aktivnostima i tako podizali ekološku svest. Ekspertizu predstavljamo učešćem na panelima, podrškom zelenih inicijativa u saradnji sa internacionalnim i nevladinim organizacijama, ambasadama, fakultetima, institutima i kompanijama.

U FOKUSU:

Kako u okviru sistema upravljanja kompanijom primenjujete projekte?

– Sistem upravljanja kompanijom je transparentno prikazan u GRI Sustainability Reportu, koji je javno dostupan na sajtu kompanije. Implementacija svih projekata se sprovodi putem višestepenog tenderskog procesa, gde su ekspertiza, kvalitet, transparentnost i antikorupcija važni segmenti prilikom odabira partnera na projektu. Sarađujemo sa najkompetentnijim stručnjacima kao što su kompanije Energo Energy Efficiency Engeneering, MT – Komex, Sauter Building Control, Avalon Partners. Uspostavljamo strateška partnerstva sa svetskim i lokalnim institucijama: UNDP Srbija, Privredna Komora Srbije, Biološki fakultet, CEUS, Institut Mihajlo Pupin. MPC je aktivan član Saveta zelene gradnje Srbije.

Na koji način realizujete proces upravljanja otpadom?

– Kompanija VOLK SERB je dugogodišnji partner i saradnik MPC sistema na procesu upravljanja otpadom. Trenutno se proces odvija u skladu sa zakonskom regulativom uz primenu inovativnih, svetskih rešenja, kao i formiranje dugoročnog plana koji će pratiti i EU regulativu i strategiju Zelene agende u Srbiji. Saradnja sa zakupcima je krucijalna. Svakako je za implementaciju novih procesa potreban dodatni napor svih učesnika, ali putem edukacije se olakšava i osigurava uspešnost početka novih praksi.

Jedno od implementiranih inovativnih rešenja za upravljanje organskim otpadom koji se generiše na UŠĆE kompleksu jeste primena kompost mašine, čija je nabavka realizovana putem javnog poziva UNDP Srbija, u saradnji sa Ambasadom Japana.

Intervju vodila: Mirjana Vujadinović Tomevski

Intervju u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti