Otvoren rudnik “Čukaru Peki“ – Srbija se vraća u vrh evropskog i svetskog rudarstva

Foto: Ministarstvo rudarstva i energetike

Kineska kompanija „Ziđin“, većinski vlasnik nekadašnjeg RTB Bor, otvorila je u tom gradu novi rudnik bakra i zlata “Čukaru Peki”, a početak rada rudnika su pritiskom na taster ozvaničili predsednik Srbije Aleksandar Vučić, direktor za poslovanje u inostranstvu „Ziđina“ Ću Guodžu i ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo.

Predsednik Vučić je rekao da je otvaranje rudnika izuzetno važno za Bor i da istok Srbije ima dobru budućnost. On je istakao da je urađen potpuno nov rudnik na drugoj strani Bora i to na najmoderniji način, uz poštovanje ekoloških standarda za životnu srednu, kao i da ima sve prečistače otpadnih voda

“Fantastična flotacija, podignuta po najvišim svetskim standardima, a to je nešto što nam mnogo znači”, istakao je predsednik, navodi se u saopštenju.

Prema rečima Zorane Mihajlović, ministarke rudarstva i energetike, otvranajme rudnika Srbija se vraća u evropski i svetski vrh proizvođača bakra i zlata, pri čemu ćemo biti drugi proizvođač ta dva metala u Evropi. Bakar je danas jedna od najvažnijih sirovina u proizvodnji električnih automobila i električnih uređaja, a koristi se i u IT industriji.

“Dodatno sam ponosna na to što je rudnik “Čukaru Peki“ prvi zeleni rudnik na teritoriji naše zemlje i prvi koji ispunjava sve svetske ekološke standarde. On će unaprediti dalji razvoj ne samo rudarstva u Srbiji, već kompletne industrije i privrede”, podvukla je ona.

Ambasadorka NR Kine Čen Bo rekla je da je srećna što će ovaj rudnik biti zeleni rudnik, gde će se rude iskopavati po svim srpskim, kineskim i evropskim standardima u oblastima zaštite životne sredine.

“Otvaranje rudnika Čukaru Peki u Boru od velikog je značaja za ekonomski razvoj Srbije, za srpsko-kinesku saradnju i za građane grada Bora i okoline“, poručila je kineska ambasadorka Čen Bo i istakla da će udeo proizvodnje bakra biti uvećan na 18 odsto, što će Srbiju u narednom periodu svrstati na drugo mesto po proizvodnji bakra u Evropi.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti