Western Balkans ESG Foundation je neprofitna organizacija koja je osnovana u aprilu 2024. godine sa sedištem u Beogradu, kao prva organizacija u regionu koja se fokusira na ESG (Environmental, Social, Governance) standarde. Njen osnovni cilj je podržati održivu tranziciju ekonomija zemalja Zapadnog Balkana integrisanjem ESG principa u svakodnevno poslovanje, javne politike i lokalne zajednice. Takođe, Fondacija se bavi unapređenjem transparentnog izveštavanja i obrazovanja u oblasti održivosti, smatrajući da su ove oblasti ključne za dugoročni razvoj regiona.
Fondacija se fokusira na četiri ključna područja. Edukacija je jedan od glavnih prioriteta. Razvijaju razne platforme za obuku koje se odnose na privatni i javni sektor, medije, fakultete i organizacije civilnog društva, sa ciljem podizanja svesti o ESG standardima. Njihova ESG platforma za e-učenje omogućava kontinuiranu edukaciju, dok bilteni pružaju najnovije informacije o ovim temama. Pored toga, Fondacija pruža podršku za implementaciju Evropskog zelenog dogovora, kao i za izgradnju ekspertize u specifičnim ESG oblastima.

– Izveštavanje je takođe ključni deo rada Fondacije. Organizacija pruža ekspertizu za nefinansijsko i ESG izveštavanje u skladu sa nacionalnim i EU regulativama, čime olakšava preduzećima da postignu transparentnost i usklađenost. Takođe, razvijamo sistem sertifikacije za stručnjake i kompanije, što im omogućava da merljivo postignu ESG ciljeve i time pokažu svoj napredak u implementaciji održivih praksi – objašnjava Milena Mićanović, suosnivač i direktor Fondacije.
Komunikacija i umrežavanje od esencijalne su važnosti za rad Fondacije. Povezivanje ESG stručnjaka i zajednica kroz jedinstveni eko-sistem omogućava razmenu iskustava i najbolje prakse. Zato su organizovali vebinare, radionice, okrugle stolove, a planiraju i godišnju ESG konferenciju. Fondacija se posebno fokusira na mala i srednja preduzeća, kao i na podršku mladim preduzetnicima i ženama preduzetnicama. Umrežavanje i edukacija ključni su za ubrzanje primene ovih standarda u regionu.
U narednim godinama, Fondacija planira organizaciju prve regionalne ESG konferencije, širenje ESG platforme za e-učenje i dalje razvijanje sistema sertifikacije. Takođe, žele da prošire svoju mrežu partnera i osnaže lokalne zajednice kroz obrazovanje i umrežavanje, doprinoseći tako održivoj transformaciji regiona. Kroz ove aktivnosti, cilj Fondacije je da postane ključni partner u procesu održive transformacije Zapadnog Balkana, promovišući standarde koji omogućavaju dugoročnu ekonomsku, društvenu i ekološku održivost u regionu.
U FOKUSU:
- Prva solarna elektrana na krovu servisa Volvo kamiona u Srbiji
- CircuBot: Inovacija u reciklaži koja može da promeni budućnost upravljanja otpadom
- Oblikovanje održive budućnosti kroz ekološke projekte
Izazovi u radu
Iako je rad Fondacije usmeren ka promociji ESG principa, postoji niz izazova s kojima se susreću. Specifične okolnosti regiona, u kojem ESG standardi još nisu dovoljno ukorenjeni, predstavljaju značajnu prepreku. Najveći izazov je niska svest o važnosti ovih tema. U mnogim slučajevima, ESG principi i održivost nisu prioritet u poslovnim praksama i politikama, što otežava njihovu implementaciju u svakodnevni rad kompanija i institucija. Mnoge organizacije, posebno mala i srednja preduzeća, koja čine osnovu ekonomije Zapadnog Balkana, nemaju dovoljno resursa, znanja ili tehničke podrške za usklađivanje s ESG zahtevima.
– Regulatorni izazovi igraju veliku ulogu. Iako zemlje regiona formalno teže članstvu u Evropskoj uniji, primena zakonodavnog okvira vezanog za ESG i održivost često kasni, usporavajući napredak prema ciljevima Evropskog zelenog dogovora. Takođe, postoje prepreke u zakonodavnoj usklađenosti, a nedostatak saradnje između privatnog sektora, javnih institucija, civilnog društva i akademskih krugova otežava kolektivni rad na ESG temama. Otpor prema promenama, bilo zbog nedostatka informacija ili straha od novih troškova, još uvek postoji, što je izazov sa kojim se Fondacija suočava u nastojanju da ubrza implementaciju održivih praksi – ističe ona.
Priredila: Milica Radičević
Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE