U Japanu je razvijena nova tehnologija solarnih panela za koje je korišćen titanijum, a to bi moglo značiti pravu revoluciju u proizvodnji održive električne energije. Za razliku od konvencionalnih panela, ovi nude čak 1.000 puta veću snagu.
Razvili su ga naučnici na Univerzitetu u Tokiju koristeći titanijev dioksid i selen. Istraživači su otkrili da smanjenjem negativnog uticaja telurija (na strukturu selena doprinosi visokoj efikasnosti solarnih panela.
Tako novi titan-selen paneli pokazuju veću delotvornost zahvaljujući naprednom proizvodnom procesu koji kontroliše interakciju između ovih materijala. To znači da ovi paneli mogu generisati daleko više električne energije uz istu količinu sunčeve svetlosti. Ova tehnologija predstavljena je u publikaciji Solar Energy Materials and Solar Cells.
Pročitajte još:
- Kako solarni paneli na krovovima utiču na temperature u gradovima
- Kako providni solarni paneli pomažu poljoprivredi?
- Rumunija ulaže u projekte skladištenja energije i fabriku solarnih panela
Titan je izuzetno otporan i dugotrajan materijal koji ne korodira, ali je proizvodnja vrlo skupa, zbog čega je do sada bio ograničen na vazduhoplovnu i medicinsku industriju. Međutim, Japanci su pokazali kako se titanijum može efikasno dobiti pomoću retkog metala itrijuma.
Iako ima veliki potencijal, itrijum ostavlja mikroskopske nečistoće u titanijumu, što može uticati na njegovu izdržljivost. Naučnici moraju pronaći način da ih eliminišu pre nego što počne masovna proizvodnja titanijumskim solarnih panela.
Pojava solarnih panela nove generacije i jeftinog titanijuma, mogala bi označiti novu eru solarne energije, čineći čistiju energiju snažnijom, dostupnijom i jeftinijom.
Energetski portal