Ekološka kriza predstavlja globalni izazov, koji zahteva zajedničke napore, ali lokalne inicijative, prilagođene potrebama zajednica i okruženja, često su tačke iz kojih promene počinju. Iako su u pitanju male ideje koje same po sebi nemaju snagu da izazovu šire promene, uz odgovarajuću podršku, one mogu rezultirati značajnim poboljšanjima. Unapređenje energetske efikasnosti, zaštita životne sredine i održivi razvoj ključni su za očuvanje prirode i bezbednu budućnost. Eko-fond upravo pruža takvu podršku i obezbeđuje finansiranje projekata koji se bave ovim pitanjima. Njihovi programi su namenjeni građanima, privredi, lokalnim samoupravama i organizacijama posvećenim zaštiti životne sredine.
Kroz subvencije omogućavaju implementaciju ekološki prihvatljivih tehnologija, uključujući uvođenje obnovljivih izvora energije, smanjenje emisije CO2, energetski efikasne mere u domaćinstvima, poslovnim sistemima i javnim institucijama, kao i podršku održivom transportu i razvoju ekoloških tehnologija. Ekologija se prožima kroz sve aktivnosti i projekte koje realizuje Eko-fond. Kroz saradnju sa nevladinim organizacijama, sprovedeni su projekti koji su doprineli razvoju svesti o značaju cirkularne ekonomije, očuvanju biodiverziteta i odgovornom upravljanju resursima. Projekti pružaju mogućnost lokalnim zajednicama da se aktivno uključe u aktivnosti očuvanja prirodnih resursa.
U FOKUSU:
- Razvojna agencija Srbije kao pokretač održivih promena
- Budućnost solarne energije na Balkanu
- Čuvar okoline iz Ljusine
Uspešna godina
U 2024. godini posebna pažnja bila je usmerena na aktivnosti u vezi sa smanjenjem zagađenja i unapređenjem upravljanja otpadom. Jedan od najznačajnijih preduzetih koraka jeste sanacija divljih deponija u 10 opština širom Crne Gore. Na ukupno 61 lokaciji, uklonjene su tone otpada sa površina koje prelaze 289.000 m².

Eko-fond investirao je i preko 1.500.000 evra u nabavku moderne komunalne opreme za 21 opštinu, koja je omogućila efikasnije upravljanje tpadom, unapređenje postojećih sistema sakupljanja i prerade otpada, kao i podizanje nivoa higijene. Poseban doprinos dat je kroz uređenje novih zelenih površina u šest opština, na prostoru od 60.720 m². Ove aktivnosti obuhvatile su sadnju drveća, postavljanje urbanog mobilijara i stvaranje prostora za rekreaciju i odmor.
Projekat koji posebno ističu odnosi se na energetsku efikasnost u domovima, sa budžetom od 7,5 miliona evra, koji je omogućio više od 4.500 prijava za subvencije namenjene za izolaciju, zamenu prozora i efikasnije sisteme grejanja. Pored toga, projekat održivih hotela sa budžetom od 2,7 miliona evra značajno je unapredio turistički sektor, uvodeći obnovljive izvore energije i optimizovane sisteme potrošnje u 16 hotela. U Pljevljima je realizovan projekat unapređenja energetskih karakteristika kolektivnih zgrada. Sa budžetom od 1,1 milion evra, izvešće se radovi na izolaciji, zameni fasada i prozora, čime će se smanjiti energetski gubici i poboljšati uslovi stanovanja za lokalno stanovništvo.
Kao primer uspešnog projekta ističe se i program podrške ruralnom turizmu, kroz koji će se unaprediti energetska efikasnost u domaćinstvima koja pružaju ugostiteljske usluge. Sa budžetom od 500.000 evra, ovaj program doprinosi smanjenju troškova energije i povećanju održivosti ruralnog turizma, pružajući dodatni podsticaj razvoju seoskih područja. Domaćinstva su takođe imala priliku da zamene stare uređaje energetski efikasnim modelima. Kroz ovaj program, prošle godine je više od 800 domaćinstava zamenilo zastarele uređaje novim, energetski efikasnim rashladnim uređajima i pećnicama, dok za narednu godinu očekuju još veći odziv korisnika.
Priredila: Katarina Vuinac
Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE