Održana konferencija „Norveško-srpsko partnerstvo za obnovljive izvore energije“ u organizaciji ambasada nordijskih zemalja

Foto: Two rivers

U Naučno-tehnološkom parku Beograd održana je konferencija pod nazivom „Norveško-srpsko partnerstvo za obnovljive izvore energije“ pod pokroviteljstvom ambasade Norveške, a u zajedničkoj organizaciji sa ambasadama Danske, Finske i Švedske. Ovo je druga konferencija u okviru inicijative „Nordijski zeleni projekat – Održiva rešenja za Srbiju“ koju zajednički realizuju nordijske ambasade u Srbiji.

Na konferenciji su prisustvovali ministarka za rudarstvo i energetiku u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović, predstavnici lokalne samouprave, domaćih kompanija, akademske zajednice, kao i ambasadori Danske Suzan Šajn (Susanne Shine), Finske Kimo Lahdevirta (Kimmo Lähdevirta) i Norveške Jern Eugen Jelstad (Jørn Eugen Gjelstad), kao predstavnica švedske ambasade Karin McDonald (Karin McDonald), šefica Odeljenja za razvojnu pomoć.

„Norveška je zemlja bogata izvorima energije, međutim, i pored toga, postoji snažna svest da ovi izvori neće večno trajati i da je potrebno da što više koristimo obnovljive izvore energije. Zato smo naše napore usmerili na savremena rešenja energetskog sistema i prelazak na obnovljive izvore koji imaju uticaj na energetski sistem u celini. Savremene tehnologije omogućavaju da se električna energija proizvedena iz solarne energije i energije vetra troši u periodima tokom dana kada vam je zaista potrebna. Zbog toga i organizujemo ovu konferenciju sa ciljem da naša iskustva, znanja i najbolju praksu podelimo sa Srbijom. Nordijske zemlje su snažan partner Srbije na njenom putu ka zelenijoj budućnosti“, istako je otvarajući konferenciju ambasador Norveške Jern Eugen Jelstad.

„Povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije u energetskom miksu Srbije je neminovno kako bismo brže napredovali u energetskoj tranziciji, dostigli karbonsku neutralnost, viši stepen zaštite životne sredine i energetske efikasnosti. Građani Srbije takođe prepoznaju značaj korišćenja energije iz obnovljivih izvora energije, između ostalog i kroz postavljanje solarnih panela, što je kroz sistem kupac-proizvođač prvi put uvedeno u pravni sistem Republike Srbije Zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije. Naši građani su svesni da kroz zelenu energiju učestvuju u zaštiti životne sredine i energetskoj tranziciji“, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.

Foto: Two rivers

„Da bismo podstakli rešavanje izazova u oblasti zaštite životne sredine primenom tehnoloških rešenja, potrebna je kontinuirana podrška razvoju inovacija i novih tehnologija. U tome veliku važnost imaju razmena znanja i iskustava, zbog čega je i današnji događaj sa nordijskim partnerima prilika za domaće tehnološke kompanije da sagledaju aktuelne trendove i tehnologije, kreiraju nove prilike i pronađu partnere za razvoj novih rešenja za globalno tržište u ovoj oblasti“, izjavila je direktorka Naučno-tehnološkog parka Beograd Gordana Danilović Grković.

Posle ove konferencije o obnovljivim izvorima energije pod pokroviteljstvom Norveške, i ranije već održane o održivoj poljoprivredi koju je vodila Danska, planirane su još dve konferencije: Švedska će predstaviti rešenja za odvajanje i reciklažu otpada (Čačak, 01.02.2023. Naučno-tehnološki park), a Finska zelenu industriju i održivo poslovanje (Niš, 02.02.2023. Naučno-tehnološki park).

„Zelena tranzicija je odlična prilika za nove investicije, otvaranje novih radnih mesta i jačanje lokalnog tržišta i biznisa oko njega. Ujedno, to je i put ka većoj produktivnosti, efikasnosti i manjoj upotrebi resursa, odnosno zdravijoj životnoj sredini. Zbog toga će fokus konferencija koje nordijske ambasade organizuju u februaru naredne godine, pod pokroviteljstvom Švedske i Finske, biti održiva rešenja za odlaganje i reciklažu otpada, a potom zelena industrija i održivo poslovanje“, istakao je Kimo Lahdevirta, ambasador Finske.

Foto: Two rivers

U okviru konferencije „Norveško-srpsko partnerstvo za obnovljive izvore energije“ brojni norveški stručnjaci podelili su svoja iskustva i najbolje prakse iz ove oblasti. Među predavačima su pored gostiju iz Norveške kao što su: Ojvind Johansen, zamenik generalnog direktora u Ministarstvu nafte i energetike Norveške, Tim Bjerkelund iz kompanije Rystad Energy, Knut Linerud, viši savetnik za razvoj poslovanja kompanije Greenstat; Gun Vik, direktor kompanije Hydropower and Solar, Norwegian Energy Partners (NORWEP), Dr. Fride Vulum-Bruer, viši naučni istraživač, Senior Research Scientist (SINTEF Energy Research), iz Švedske Isidora Micić, viša savetnica za integraciju tržišta i prednosti kompanije Nord Pool (Nordiska berza energije); bili i domaći stručnjaci iz ove oblast: Aleksandra Todorović, nezavisna konsultantantkinja u Fondu za inovacionu delatnost Republike Srbije, Miloš Kostić direktor Charge&GO i vlasnik MT-KOMEX, Vladimir Milanović direktor Masdar Taaleri Generation, Neda Lazendić menadžerka za Srbiju kompanije WindVision International/Emergy kao i mnogi drugi.

Poznato je da nordijske zemlje imaju blisku saradnju na mnogim poljima, kao što je poznata i njihova solidarnost sa drugim zemljama i stalna nastojanja da svoja iskustva i najbolju praksu prenesu dalje. Inicijativa “Nordijski zeleni projekat – Održiva rešenja za Srbiju” predstaviće nordijsku zelenu tehnologiju, poslovne modele za zaštitu životne sredine, rešenja u borbi protiv klimatskih promena, a sve u cilju kreiranja održive budućnosti.

Izvor: Two rivers

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti