Održan prvi Afrički samit o klimi i Afrička nedelja klime 2023.

Foto-ilustracija: Unsplash (2Photo Pots)

Tokom prošle nedelje istovremeno su održane Afrička nedelja klime 2023. i prvi Afrički samit o klimi, čiji je domaćin bila Kenija.

U susret početku ovih događaja, predsednik Kenije Vilijam Ruto, bliže je upoznao ostatak planete sa bogatstvima ali i problemima sa kojima se suočava njihova država. Tom prilikom, predsednik je istakao da je Kenija država inovativnih, vrednih, gostoljubivih i ekološki svesnih ljudi, ali i bogatog biodiverziteta, prirodnih pejzaža i kulture.

On je pozvao svoje kolege, šefove država i vlada, zatim korporativne lidere i druge uticajne ljude, nezaboravljajući i sve ostale nivoe društva, zato što je za rešavanje klimatske krize potrebna zajednička akcija.

Sa izuzetnim potencijalom obnovljive energije, Afrika bi mogla u potpunosti da napusti ugalj, naftu i gas, ali je za to potrebna solidarnost na globalnom niovu. U tom duhu, ovaj kontinent dobija podršku širom sveta, a među njom su i Međunarodna agencija za energiju (IEA), zatim Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA), Ujedinjene nacije i drugi.

Pročitajte još:

Delegaciju IEA predvodio je izvršni direktor Fatih Birol, koji je tokom ovih događaja pozvao na ,,Novi energetski pakt za Afriku’’ i istakao da su energetska pitanja ovog kontinenta dugogodišnji i rastući prioritet za IEA. Ovom prilikom, direktor Birol i sekretar kabineta zadužen za energetiku i naftu u Keniji Davis Chirchir, potpisali su Zajednički program rada za dalje unapređenje saradnje između IEA i kenijske vlade. Dodatno, IEA će biti domaćin obuke o politici energetske efikasnosti za Afriku u Najrobiju naredne godine, dok će u ovom gradu biti održana i 9. godišnja globalna konferencija IEA o energetskoj efikasnosti.

Foto-ilustracija: Freepik (kamchatka)

Podrška je došla i od IRENA-e koja je sa Agencijom za razvoj Afričke unije (AUDA-NEPAD), potpisala sporazum o podršci afričkim zemljama u njihovim naporima da ostvare ciljeve iz Agende 2063 i Cilj 7 održivog razvoja Ujedinjenih nacija.

Prema podacima IEA, kako bi se svim ljudima u africi isporučila moderna energija, potrebno je skoro 25 milijardi dolara godišnje do 2030. godine. Globalno posmatrano, ova finansijska sredstva su mali iznos, ako se uzme u obzir da su ona potrebna za izgradnju jednog LNG terminara godišnje. Ipak stvar je drugačija kada je u pitanju Afrika, zato što je potreban drugačiji način finansiranja, kroz mnogo malih projekata koji su neretko u ruralnim područjima.

Iako se i tokom prethodnih godina ostvarivala saradnja na međunarodnom nivou, što je nastavljeno i na ovim događajima na način da su se strane kompanije, države i organizacije obavezale na podršku, potreban je dalji i još veći napor kako bi se ostvarili postavljeni ciljevi Afrike.

Ovaj kontinent dom je za oko 25 odsto svetskog biodiverziteta, a na njemu leži najveći procenat obradivog zemljišta na planeti, čime ima potencijal da prehrani celu planetu. Ipak, klimatske promene, za koje je Afrika najmanje odgovorna, najviše je pogađaju. Više od 27 miliona ljudi se suočava sa ozbiljnom nesigurnošću hrane u Etiopiji, Somaliji, Keniji i Ugandi, a sa daljim porastom globalne temperature trenutna situacija će se pogoršati.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti