Naučnici smatraju da bi zgrade na Marsu mogle biti napravljene od supstance koja se nalazi u ribljim krljuštima i gljivama zvane hitin.
Kada se hitin pomeša sa česticama iz tla Marsa, mogao bi se dobiti dovoljno čvrst materijal za izgradnju objekata i nekih predmeta, navode stručnjaci.
Hitin bi mogao da se dobije na Marsu iz bio-konverzije organskog otpada od insekata ili gljiva koje bi se tamo gajile na farmama.
U preliminarnim ispitivanjima materijala, stručnjaci su konstruisali maketu stambenog objekta na Marsu, za koji se pokazalo da poseduje dovoljno elastičnosti.
Hitin bi tako mogao da pomogne kompanijama poput „Spejs eksa“ i NASA koje planiraju da u narednih 20 godina uspostave ljudske kolonije na Marsu, prenosi portal diazhub.com.
„Proizvodnja inspirisana prirodnim materijalima i održivom tehnologijom, je proizvodnja koja omogućava novu paradigmu“, rekao je autor studije dr Havier Fernandez sa singapurskog Univerziteta za tehnologiju i dizajn.
Pročitajte još:
„Pokazali smo da su takvi materijali, ali i koncept održivosti ključni ne samo za naš opstanak na Zemlji, već i za jedno od sledećih najvećih dostignuća čovečanstva – našu transformaciju u međuplanetarnu vrstu“, dodao je Fernandez.
Hitin je prisutan u mnogim organizmima i primarna je komponenta ćelijskih zidova gljiva, egzoskeleta rakova i insekta, a ima ga i u krljušti riba i kod vodozemaca.
Već se koristi u proizvodnji hrane i kao sredstvo za zgušnjavanje.
Tehnika istraživača, kada je u pitanju proizvodnja potrebnih predmeta pa i građevinskih elemenata na Marsu, uključuje kombinovanje hitina i minerala regolita.
Izvor: RTS