Proteklih nekoliko dana širom Srbije organizovane su akcije čišćenja. Mnogi su zasukali rukave i pokupili su razno smeće koje se nalazilo u prirodi, rekama, šumama. Javno preduzeće “Vojvodinašume”, Šumsko gazdinstvo “Banat” Pančevo u saradnji sa studentima Šumarskog fakulteta organizovali su akciju čišćenja obale Dunava na području “Labudovog okna” u dužini od skoro osam kilometara. Lokalno stanovništvo rado se pridružilo ovoj akciji čišćenja.
View this post on Instagram
Kako se navodi na sajtu JP “Vojvodinašume“, zaštita životne sredine im je veoma važna i zato često pokreću ovakve i slične akcije.
“Preduzeća nisu u obavezi da saniraju ovakve mini deponije, ali mi se zaista trudimo da ovakva mesta očistimo, i da ona budu dostupna negde i široj javnosti, odnosno lokalnom stanovništvu”, rekao je Željko Sušec, iz Šumskog gazdinstva “Banat” Pančevo.
Kako je istakao Borislav Trajkovski, šef ŠU “Banatski Karlovac”, ova akcija bila je i humanitarnog karaktera. Naime, plastika koja je sakupljena, biće reciklirana, a sredstva će biti uplaćena za lečenje dečaka Uroša Stoje iz Kovina.
Pročitajte još:
Odlukom Sekretarijata ramsarske konvencije od 19. januara 2007. godine “Labudovo okno” svrstano je u zvaničnu listu međunarodno značajnih vlažnih područja prema Ramsarskoj konvenciji, što predstavlja izuzetno značajno međunarodno priznanje vrednostima nacionalne prirodne baštine i naporima za njeno očuvanje, navodi se na sajtu ovog preduzeća.
Ova oblast obuhvata Dunav i njegova poplavna područja uz Deliblatsku peščaru, koja odlikuju očuvana prirodna staništa i bogatstvo živog sveta. Značajno je stanište za migraciju i zimovanje ornitofaune, na kome se okupljaju jata od više desetina hiljada barskih ptica. Ritovi i plićaci ”Labudovog okna” predstavljaju idealno mrestilište riba.
Energetski portal