Evropska komisija je pozitivno reagovala na privremeni politički dogovor koji se tiče Direktive o pročišćavanju gradskih otpadnih voda, što predstavlja značajan korak u zaštiti zdravlja ljudi i okoline od posledica urbanog zagađenja.
Revidirana direktiva ima za cilj očistiti reke, jezera, podzemne vode i mora širom Evrope, smanjujući štetne uticaje koje donose gradske otpadne vode.
Novi standardi direktive uvode niz ključnih promena. Pre svega, trebalo bi da dođe do uklanjanja upotrebljivih hranljivih materija iz gradskih otpadnih voda a takođe će se primenjivati stroži standardi za mikrozagađivače. Značajno je da će se direktiva sada odnositi na veći broj područja, uključujući i manje aglomeracije koje imaju više od 1000 stanovnika.
U skladu sa načelom ‘zagađivač plaća’, koje sa revidiranom direktivom postaje ključ, novi zakonodavni okvir trebalo bi da osigura da industrija koja proizvodi određene proizvode snosi deo troškova zaštite okoline, umanjujući tako teret koji pada na potrošače kroz razne tarife.
Pročitajte još:
- „ČISTA SRBIJA“: 5.000KM NOVE KANALIZACIONE MREŽE I 159 POSTROJENJA ZA OTPADNE VODE
- PUŠTENA U RAD NOVA LINIJA ZA PRERADU MULJA NA PREČISTAČU OTPADNIH VODA U VRŠCU
- USVOJEN PROGRAM UPRAVLJANJA MULJEM U SRBIJI OD 2023. DO 2032. GODINE
Značajna inovacija, a to je princip ‘zagađivača plaća’, specifično će se primenjivati u vodenom sektoru: industrija farmaceutskih proizvoda i kozmetike moraće pokrivati najmanje 80 odsto troškova uklanjanja mikroplastike.
Jedan novitet trebalo bi da bude i poboljšanje upravljanja padavinskim vodama što je postalo sve važnije u kontekstu klimatskih promena. Direktiva predviđa mere za bolje upravljanje ovim izazovima.
Nedavno smo pisali o tome kako Zagreb ulaže novac upravo u ovo pitanje, s obzirom da se područje Balkana 2023. godine suočilo sa velikim količinama padavina tokom superćelijskih oluja. Gradonačelnik Zagreba, istakao je da je glavni cilj investicije izbegavanje urbanih poplava, koje su sve češće zbog intenzivnih kiša koje nadmašuju kapacitete postojećeg sistema. Trenutno, Zagreb koristi mešoviti sistem odvoda, gde se istim kanalima odvode i padavinske vode i kanalizacionu tečnost. Ovaj sistem može dovesti do plavljenja zagađenim vodama kada obilne kiše premaše njegov kapacitet, navodi se na sajtu Grada Zagreba.
Energetski portal