Nastavak rešavanja problema divljih deponija

Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine

Rešavanjem problema divljih deponija, rešava se jedan od najvećih ekoloških problema u Srbiji – neadekvatno upravljanje otpadom. Preduslov za zatvaranje nesanitarnih i čišćenje divljih deponija jeste izgradnja modernih regionalnih centara za upravljanje otpadom.

Prema rečima Irene Vujović, ministarke zaštite životne sredine, plan je da u narednih nekoliko godina bude izgrađeno devet regionalnih centara. Po završetku ove godine, biće ukupno očišćeno 1.119 divljih deponija.

Opština Kula, predstavlja dobar primer angažovanja na trajnom rešavanju ovog problema, rekla je Sandra Dokić, državna sekretarka. U Novoj Crvenki uklanja se velika divlja deponija, koja je ugrožavala poljoprivredno zemljište. Ove godine, opština Kula dobila je 2,8 miliona dinara da ukloni divlju deponiju, a prošle godine je takođe preko konkursa dobila sredstva za uklanjanje i rekultivaciju deponije kao i za pošumljavanje.

Pročitajte još:

Kako se navodi, Kula je jedna od pet opština koja će gravitirati ka RC Rančevo u Somboru, i planirano je da ima izgrađenu transfer stanicu za pretovar otpada. Početkom rada sanitarne deponije u Somboru, biće zatvorene četiri nesanitarne deponije na koje se na nepravilan način decenijama odlaže otpad.

Takođe, u toku su radovi na uklanjanju divlje deponije u naselju Čokot, jedne od četiri lokacije koje će biti očišćene kroz javni konkurs Ministrarstva u 2024. godini. U Nišu je do sada uz podršku Ministarstva očišćeno 19 deponija, a ove godine biće očišćene još četiri.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti