Mini nuklearna baterija – tehnološka inovacija za svaki dan?

Foto-ilustracija: Unsplash (david-hurley)

Nuklearne baterije su sasvim nov pojam, naročito kada zamislimo da se nalaze u našim uređajima koje svakodnevno koristimo. Pre svega, nuklearna baterija koja proizvodi električnu energiju tako što koristi energiju oslobođenu tokom radioaktivnog raspada nekog nuklearnog izotopa, pomoću specijalizovanih pretvarača.

One predstavljaju veliki tehnološki napredak, i imaju neke značajne karakteristike poput dugotrajnosti, iako s druge strane svaka priča o radioaktivnosti i nuklearnim procesima stvara i dileme. Ipak, ovde se električna energija stvara na sigurniji način i u drastično manjoj meri, u odnosu na ono što je uglavnom prva asocijacija, a to su veliki nuklearni reaktori i njihovi procesi.

Pročitajte još:

Photo-illustration: Pixabay

Jedna kineska kompanija bavi se upravo ovom temom uz pomoć kombinacije tehnologija, a da je pritom omogućila da se nuklearna baterija svede na vrlo male dimenzije, poredi se čak i sa novčićima. Energija koja nastaje raspadom radioaktivnog nikla-63 se pretvara u električnu energiju u ovom slučaju. Zbog svoje višeslojne konstrukcije, kompanija Betavolt tvrdi da je rizik od paljenja ili eksplozije baterije minimalan, navodi se na World Nuclear News

Međutim, upotreba nuklearnih baterija nije bez kontroverzi, kao što smo već naveli. Postoje zabrinutosti vezane za zaštitu životne sredine, s obzirom na to da se koriste radioaktivni materijali. Upotreba ovakvih minerala i materijala za proizvode koji su u svakodnevnoj upotrebi može potencijalno naići na zakonske pepreke, ali o tome je još uvek rano govoriti, s obzirom da proizvod još nije lansiran u šire komercijalne svrhe trenutno, iako je plan da se primenjuju u dronovima i telefonima.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti