Poništenje građevinske dozvole i zabranu radova na gradnji mini-hidroelektrane u koritu Musuljske reke, podno planine Besne kobile, traže aktivisti i meštani bosilegradskog sela okupljeni u grupi „Eko Krajište“. Prvi protest zakazali su za sredu, 19. maja, na mestu izgradnje mašinske zgrade za MHE „Orniče“.
Na teritoriji Bosilegrada predviđena je izgradnja 22 mini-hidroelektrane. Dok su neke izgrađene i već rade, pre svega u južnom delu opštine, početak izgradnje jednog ovakvog energetskog objekta u istočnom delu je ujedinio meštane sela Musul i druge aktiviste da stanu na put gradnji.
Kako kažu u Inicijativnom građanskom komitetu „Eko Krajište“, oni su podneli prijavu građevinskom inspektoru Opštine Bosilegrad i zatražili da Građevinska inspekcija interveniše i zabrani, po njima, bespravne radove u koritu Musuljske reke.
Traže zabranu zbog, kako kažu, ugrožavanja zaštićenog područja kao posebnog staništa zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta, a posebno planinske pastrmke i potočnog raka koji su na crvenoj listi ugroženih vrsta.
Kako su naveli u prijavi građevinskoj inspekciji, gradilište nije obeleženo, nema table, a kako saznaju, dozvola ili je nema ili je istekla.
Pročitajte još:
Gradnja mini-hidroelektrane „Orniče“, to jest mašinske zgrade, je predviđena na ušću Crne i Barske reke, pritokama Musuljske reke, a vodozahvati su, prema građevinskoj dozvoli, udaljeni 2.461 i 1.883 metara dalje na tim rekama.
Kako kaže Ivan Nikolov iz Kulturno-informacionog centra Bosilegrada, na ovoj reci je i zabranjen ribolov, a postojeće MHE u drugim krajevima već ugrožavaju i uništavaju prirodnu sredinu.
Uvidom u dokumentaciju, građevinska dozvola za gradnju ove mini-hidroelektrane u podnožju Besne Kobile izdata je 18. septembra 2017. godine Predragu Trajkovu, inače direktoru jednog od lokalnih javnih preduzeća, da bi onda ona bila izmenjena 21. marta naredne godine jer je projekat, pa samim tim i dozvola, prodata vranjanskoj firmi IG Sistem.
Prijava radova usvojena je 3. avgusta 2018. godine, a radovi na izgradnji, kako svedoče meštani krenuli su tek početkom ovog meseca. Kako je prošlo više od 2 godine koliko je rok, prema lokacijskim uslovima, da krenu radovi, aktivisti smatraju da je ona postala nevažeća.
Izvor: Južne Vesti