Posle automobila-dronova na red su stigli i lebdeći automobili na elektromagnetnim podlogama. Folksvagen to radi u Kini i već uspešno tesitra novi model dok se Reno u Evropi jedini bavi takvima automobilima i projektima. Sve je počelo od levitirajućeg voza koji lebdi na šinama, a završilo u kapsulama koje primaju dvoje, njima se lako upravlja, a Reno ih magnetima spaja u čitave kompozicije.
Folksvagen je u Kini jedan ceo istraživački centar posvetio lebdećim vozilima koja bi trebalo da budu vozila budućnosti u gradovima.
Na specialno priprljemljenom poligonu vozilo je i u praksi pokazalo lako upravljanje, okretnost, jednostavnost, a uračunat je i faktor sigurnosti ako se vozilo nađe u sudaru.
Njime se može vrteti u svim pravcima pa i za 360 stepeni, a bitno je da u podlozi postoje magneti.
„Nije još sve usaglašeno i daleko smo od serijske proizvodnje, ali kada ona krene jeftinijeg prevoza neće biti. Za sada eksperimentišemo i upoznajemo ljude sa novim mogućnostima. Svi su oduševljeni“, kaže Li Šao Min, konstruktor.
Pročitajte još:
Reno ima slične ideje, ali nema gde da ih predstavi pošto sajmova nema. Kapsule koje levitiraju imaju iste manevarske karakteristike kao i ove Folksvagenove, jedino ostaje pitanje ko će napraviti prvu infrastrukturu.
„Mi vidimo da bi ova solucija dala rešenje, ali u sve auto-puteve trebalo bi ugraditi magnetne šine. To iziskuje nove troškove pa još vagamo između upotrebljivosti, ekologije i isplativosti“, objašnjava konstruktor.
Levitirajući automobili bili bi dopuna elektromobilima, ali razvoj softvera za njih je mnogo skup, a i razvoj infrastrukture. U Kini planiraju da to rade samo u gradovima budućnosti koji se zidaju od početka.
Izvor: RTS