La Kamera: Još uvek smo daleko od postizanja klimatskih ciljeva

Foto-ilustracija: Unsplash (Thomas Richter)

Visoke cene fosilnih goriva, zabrinutost za energetsku bezbednost i hitnost klimatske krize naglašavaju potrebu za bržim prelaskom na čist energetski sistem, zaključak je Izgleda za svetsku energetsku tranziciju 2022. godine koji je objavila Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA).

Dokument obuhvata prioritetne oblasti i akcije zasnovane na dostupnim tehnologijama koje se moraju realizovati do 2030. godine kako bi se postigle nulte emisije gasova sa efektom staklene bašte do sredine veka.

Nažalost, nakon što je razmotren dosadašnji napredak ka zelenoj energiji, nameće se zaključak da su tempo i obim energetske tranzicije neadekvatni, saopštila je IRENA.

„Energetska tranzicija je daleko od toga da ide pravim putem i sve osim radikalne akcije u narednim godinama će smanjiti, ili čak eliminisati šanse da ispunimo naše klimatske ciljeve“, rekao je Frančesko La Kamera, generalni direktor IRENE.

„Danas se vlade suočavaju sa višestrukim izazovima energetske bezbednosti, ekonomskog oporavka i visokim cenama električne energije za domaćinstva i preduzeća. Mnogi odgovori leže u ubrzanoj tranziciji, ali politika je ta koja treba da se uskladi sa Pariskim sporazumom i Agendom održivog razvoja. Ulaganje u novu infrastrukturu za fosilna goriva samo će zaključati neekonomske prakse, produžiti postojeće rizike i povećati pretnje klimatskih promena”, dodao je.

La Kamera je istakao da je „krajnje vreme za akciju“ budući da su nedavna dešavanja jasan pokazatelj da visoke cene fosilnih goriva mogu dovesti do energetskog siromaštva i gubitka industrijske konkurentnosti.

„80 odsto svetske populacije živi u zemljama koje su neto uvoznici fosilnih goriva. Nasuprot tome, obnovljivi izvori energije su dostupni u svim zemljama, nudeći izlaz iz zavisnosti od uvoza i omogućavajući zemljama da odvoje ekonomije od troškova fosilnih goriva, istovremeno podstičući ekonomski rast i nova radna mesta”, kaže generalni direktor IRENE.

Izgledi predviđaju potrebe za investicijama od 5,7 biliona dolara godišnje do 2030. uključujući i imperativ da se 0,7 biliona dolara godišnje preusmeri sa fosilnih goriva kako bi se izbegla nasukana imovina.

Ulaganje u tranziciju donelo bi konkretne socioekonomske koristi  i novih 85 miliona radnih mesta širom sveta do 2030. godine čime bi se nadoknadio gubitak 12 miliona radnih mesta u industriji fosilnih goriva.

Obnovljivi izvori energije bi morali masovno da se povećaju u svim sektorima sa trenutnih 14 odsto ukupne energije na oko 40 odsto do 2030. godine, stoji u Izgledima.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti