U Kini živi 1,4 milijarde stanovnika što ovu azijsku državu čini najmnogoljudnijom na svetu. S obzirom na to da stanovništvo stalno raste i da se gradovi šire, zemlja se suočava sa rastućim problemom otpada od hrane. Kako deponije postaju preopterećene i ne mogu da prime svu bačenu hranu, Kina je bila primorana da pronađe njihovu alternativu.
Na periferiji višemilionskog grada Đinana, prestonici istočne provincije Šandong, nalazi se postrojenje kompanije Šandong Ćiaobin. Kinezi se na ovom mestu kuhinjskih otpadaka rešavaju koristeći vrlo inovativan metod. Svakog dana 50 tona hrane bacaju – bubašvabama. Ovo količina jednaka je težini 7 odraslih slonova.
U ćelijama u kojima su smešteni insekti, vazduh je topao i vlažan, baš onakav kakav im odgovara, kako bi kolonije ostale zdrave i održale svoju nezasitost. Hrana im se dostavlja kroz sistem cevi. Šandong Ćiaobin se nada da će u toku naredne godine da otvori još tri postrojenja zahvaljujući kojima bi lišio Đinan čak jedne trećine proizvedenog otpada od hrane.
Kompanija mrtve bubašvabe pretvara u izvor proteina za stoku, lekove za stomak ili kozmetiku. Postupajući na taj način, smeće još jednom u svom poslovanju pretvaraju u resurs.
„Bubašvabe predstavljaju bio-tehnološko rešenje za pitanje prerade otpada iz kuhinje“, izjavio je Lju Jušeng, predsednik Udruženja industrije proizvođača insekata u Šandongu.
Zbog mnogostrukih koristi, uzgajanje bubašvaba je postalo popularno u Kini. Ipak, neki stručnjaci upozoravaju da postoji mogućnost da one pobegnu iz uzgajivačnica i da milijarde njih počnu da gmižu ulicama gradova.