GreenEvo – efikasna, inovativna i jednostavna tehnologija u službi zaštite životne sredine

Foto-ilustracija: Pixabay

Primena zelenih tehnologija odavno je preduslov za uspešno i održivo poslovanje. Gotovo sve kompanije iz različitih privrednih delatnosti imaju prostora da primene jedno ili više proekoloških rešenja i na taj način unaprede svoje poslovanje i konkurentnost na tržištu.

Inovativni poljski program GreenEvo kompanijama i domaćinstvima širom sveta nudi mogućnost da se upoznaju sa pouzdanim i visokoefikasnim tehnološkim rešenjima iz oblasti zaštite životne sredine u koju spadaju tretiranje i upravljanje vodama, energetska efikasnost, zaštita vazduha, upravljanje otpadom i elektromobilnost.

Tretiranje i upravljanje vodama

Otpadne vode su jedan od najvećih ekoloških problema, naročito u zemljama u razvoju gde se gotovo sve otpadne vode netretirane ispuštaju u životnu sredinu.

Laureati programa GreenEvo nude visokoefikasna, jednostavna i inovativna rešenja koja se mogu primeniti kako u industrijskim postrojenjima, tako i u domaćinstvima, garantujući visok stepen prečišćavanja otpadnih voda.

Među ponudama se mogu naći tehnološka rešenja koja ne koriste električnu energiju i ne emituju CO2, a čitav proces prečišćavanja otpadnih voda zasniva se na biološkim procesima.

Laureati takođe nude postrojenja za sušenje mulja koji umesto fosilnih goriva koriste obnovljive izvore energije poput biogasa ili solarne energije.

Jedna od novina jei pneumatska pumpna stanica koja se može koristiti tamo gde je izgradnja pumpnog sistema otežana ili pak nemoguća. Pneumatska pumpna stanica osvežava ispumpane otpadne vode, sprečava njihovo truljenje i garantuje bezbedan i higijenski rad.

Za proizvođaće bioetanola, vina, mlečnog sira, mleka i sokova, GreenEvo nudi anaerobni reaktor koji će ove otpadne vode pretvoriti u stabilan i održiv izvor biogasa.

Tu su još i biomonitoring za rano upozorenje na kontaminaciju vode namenjene za potrošnju koji kombinuje prirodnu, pouzdanu bioindikaciju zasnovanu na živim organizmima zvanim bioindikatori, zatim prečišćavanje voda za sve grane industrije upotrebom ozona i još mnogo inovativnih rešenja.

Ušteda električne energije

Postizanje energetske efikasnosi nije samo način da domaćinstva i kompanije smanje svoje račune za struju, već jedan od ključnih mehanizama za očuvanje resursa i životne sredine.

Kompanije, obuhvaćene programom GreenEvo, nude niz tehnoloških rešenja koja će preduzećima, domaćinstvima i lokalnim samoupravama omogućiti da racionalnije i efikasnije troše električnu energiju.

Foto-ilustracija: Pixabay

Među ponudima je pametno tehnološko rešenje koje mogu koristiti preduzeća, lokalne samouprave, stambene zajednice i svi oni subjekti koji traže način kako da smanje troškove za osvetljenje na otvorenom i emisije CO2.

Takođe, tu je i kompanija koja nudi sveobuhvatnu tehnologiju građenja  visokokvalitetnih, izdržljivih i energetski efikasnih zgrada bez potrebe zakupa skupe opreme ili angažovanja dodatnih stručnjaka.

A za vlasnike porodičnih kuća GreenEvo nudi inovativni sistem grejanja i klimatizacije, kao i snabdevanje toplom vodom za domaćinstva budući da optimalmno kombinuje obnovljive i konvencionalne izvore energije.

U ponudi su još i geotermalne toplotne pumpe za individualne klijente ili institucije, izolacija za objekte koja garantuje uštedu električne energije i brzu ugradnju i druga proekološka rešenja u službi podizanja stepena energetske efikasnosti.

Zaštita vazduha

Zagađenje vazduha nesumnjivo je najsmrtonosniji ekološki problem koji posebno utiče na osetljive grupe – decu, stare i hronične bolesnike.

Prepoznavši važnost borbe protiv aerozagađenja, program GreenEvo okupio je laureate koji nude inovativna tehnološka rešenja koja će u velikoj meri smanjiti emisije štetnih gasova iz domaćinstava i industrije.

Jedna od ponuda je katalizator namenjen elektranama, kogeneracionim postojenjima ili transportnoj industriji koji smanjuje potrošnju goriva, emisije štetnih gasova i garantuje da unutrašnje grejne površine kotlova ostanu u dobrom tehničnom stanju.

A tu je i kompanija koja se bavi projektovanjem, proizvodnjom i implementacijom naprednog sistema za praćenje stanja životne sredine na dnevnoj bazi.

Obnovljivi izvori energije

Prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije odavno nije stvar izbora, već obaveza koju su na sebe preuzele gotovo sve države sveta kako bi do 2050. godine postigle ugljeničnu neutralnost.

Foto-ilustracija: Pixabay

Program GreenEvo nudi tehnologiju gorivnih ćelija koja je pogodna za objekte zdravstvene zaštite, IT sektor, telekomunikacije, transport i sva ona industrijska postrojenja kojima je potrebno neprekidno napajanje električnom energijom.

Među proekološkim rešenjima su i mašine za proizvodnju briketa od slame sa produktivnošću od 320 do 1440 kg/h koje predstavljaju savršeno rešenje za zajednice koje mogu pretvoriti lokalnu biomasu u gorivo pune vrednosti.

Tu su i gorionici za pelete sa rotacionim komorama koji omogućavaju automatsko čišćenje pepela , zatim kotlovi na biomasu i postrojenja za proizvodnju peleta i briketa od svih vrsta biomase.

Osim toga, u ponudi je i inovativno postrojenje za mini-hidroelektrane koje omogućava migraciju životinjskog sveta i proizvodnju zelene električne energije.

Upravljanje otpadom

Još jedan važan segment iz oblasti zaštite životne sredine obuvćen je programom GreenEvo, a to je – upravljanje otpadom.

Jedno od inovativnih tehnoloških rešenja namenjeno je termoelektranama, toplanama, rudnicima i svim objektima koji imaju problem sekundarnih emisija prašine i štetnih gasova sa deponija.

Tu je mobilno i kompaktno postrojenje za preradu otpada od metalurških procesa u visokokvalitetne građevinske materijale – cement i malter, a među laureatima su i postrojenja koja pretvaraju opasan otpad u korisne i bezbedne proizvode sa niskim emisijama CO2 i bez upotrebe štetnih hemikalija.

Foto-ilustracija: Unsplash (CHUTTERSNAP)

A za HoReCa sektor tu je tehnološko rešenje koje pomaže u planiranju količine pripremljene hrane kako bi bile u skladu sa potrebama klijenata i gostiju. Kao rezultat toga, otpad od hrane, troškovi objekta i ekološki otisak se smanjuju usled racionalnijeg korišćenja materijala, ljudskog rada, vode i energije.

Elektromobilnost

Prelazak na elektromobilnost još jedan je važan aspekt energetske tranzicije i stoga je važno unaprediti infrastrukturu za punjenje baterija električnih vozila.

Među laureatima programa GreenEvo je i kompanija koja gradi elektromobilnost – kako na nacionalnom tako i na međunarodnom nivou – preko 10 godina, aktivno učestvujući u globalnom procesu prelaska na transport sa nultim emisijama koji se ne može obaviti bez odgovarajućeg infrastrukture.

Više o programu GreenEvo saznajte OVDE.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti