EU cilja na smanjenje plastične ambalaže za 20 odsto do 2040

Foto-ilustracija: Unsplash (Sophia Marston)

U poslednjih nekoliko godina, Evropska unija (EU) suočila se sa porastom u proizvodnji ambalažnog otpada, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost za okolinu i zdravlje ljudi. U odgovoru na ovaj izazov, Parlament EU nedavno je usvojio novi skup pravila koji ciljaju na drastično smanjenje otpada od ambalaže. Statistika pokazuje da su preko potrebne određene mere.

U periodu od 2009. do 2021. godine količina otpada u EU je porasla sa 66 miliona na 84 miliona tona. Kako podaci govore, svaki građanin Evrope u proseku je proizveo preko 188 kilograma ambalažnog otpada, a do kraja decenije se očekuje još veća cifra koja bi mogla da ide preko 200 kilograma otpada po stanovniku godišnje.

Parlament EU je sa značajnom većinom glasova (426 za) odobrio izveštaj koji postavlja ambiciozne ciljeve smanjenja upotrebe ambalaže do 2040. godine, sa posebnim fokusom na smanjenje plastične ambalaže. Ovi ciljevi uključuju smanjenje ambalaže za pet odsto do 2030, 10 odsto do 2035, i 15 odsto do 2040. godine, dok su specifični ciljevi za smanjenje plastične ambalaže postavljeni na 10 odsto do 2030, 15 odsto do 2035, i 20 odsto do 2040. godine.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Predložene mere obuhvataju zabranu laganih plastičnih kesica, osim ako su neophodne iz higijenskih razloga ili se koriste kao primarna ambalaža za hranu u rasutom stanju. Takođe, planirano je znatno ograničavanje upotrebe određenih jednokratnih pakovanja, uključujući hotelska minijaturna pakovanja za toaletne proizvode i omotače za kofere u aerodromima.

Nova pravila zahtevaju da se sva ambalaža može reciklirati i da mora ispunjavati stroge kriterijume. Do 2029. godine, zemlje članice EU treba da osiguraju da se 90 odsto materijala sadržanih u ambalaži prikuplja odvojeno, što uključuje plastiku, drvo, crne metale, aluminijum, staklo, papir i karton, saopšteno je na sajtu Evropskog parlamenta.

Nova pravila EU o ambalaži predstavljaju značajan korak ka smanjenju ambalažnog otpada i promovisanju održivijih praksi. Sa rigoroznijim ciljevima smanjenja, jasnim smernicama za ponovnu upotrebu i reciklažu, i zabranom štetnih hemikalija, ove mere mogu značajno doprineti zaštiti okoline i zdravlja građana EU.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti