EU će sprovoditi zakone o zdravlju zemljišta – zdravo tlo do 2050.

Photo-illustration: Pixabay

Evropa već ima direktive posvećene vodi i vazduha, međutim sada je na red došlo i zemljište. Održivo upravljanje zemljištom, postaće norma u EU. Evropska tla su ocenjena kao nezdrava, prema naučnim dokazima, koji pokazuju da je preko 60 odsto njih ugroženo. Baš iz ovog razloga, institucije EU stvoriće pravni okvir za zaštitu zemljišta.

Degradacija tla u EU dogodila se, prvenstveno zbog neodgovornog upravljanja zemljištem, kontaminacije i prekomerne upotrebe pesticida, zajedno sa uticajem klimatskih promena – svake godine to odnese 50 milijardi evra budžeta. Degradirana tla ometaju pružanje osnovnih usluga ekosistema kao što su proizvodnja hrane, apsorbovanje ugljenika ili regulacija vode. 

Postoje regioni koji su manje uključeni u intenzivnu poljoprivredu, imaju strože ekološke propise, pa obično i kvalitetnije zemljiše – na primer skandinavske zemlje, gde je veći deo pošumljen, ali i alpski regioni Švajcarske i Austrije.

Pročitajte još:

Photo-illustration: PIxabay

S druge strane, Španija ima veliki poljoprivredni sektor sa značajnom količinom svoje zemlje posvećene poljoprivredi, posebno voću, povrću i proizvodnji vina. Ovi usevi često zahtevaju visok nivo upotrebe pesticida. Kao najveći poljoprivredni proizvođač u EU i jedan od najvećih proizvođača vina u svetu, Francuska koristi značajne količine pesticida. Međutim, vredi napomenuti da je Francuska preduzela korake da smanji upotrebu pesticida još ranije sa svojim Ecophito planom, koji ima za cilj smanjenje upotrebe pesticida za 50 odsto do 2025. godine.

Strategija EU o zemljištu za 2030. predlaže zakon koji ima za cilj postizanje zdravog zemljišta u svim državama članicama do 2050. godine. Zakonodavstvo će obezbediti jedinstvenu definiciju zdravlja zemljišta, uspostaviti okvir za praćenje i uvesti smernice za održivo upravljanje zemljištem a potom sprovesti mere za sanaciju zagađenih lokacija, u skladu sa principom „zagađivač plaća“.

Poljoprivrednici će takođe imati koristi od poboljšanog zdravlja zemljišta jer zakon podstiče prakse održivog upravljanja, što može dovesti do povećanja plodnosti zemljišta, ali zdravije tla će igrati i ključnu ulogu u ublažavanju klimatskih promena i prevenciji katastrofa povezanih sa njima.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti