Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) najavljuje nove investicije u obnovljive izvore energije, revitalizaciju i modernizaciju hidroenergetskih objekata, kao i ispunjenje svih zahteva Evropske energetske zajednice na polju energetske tranzicije.
Povodom 111. godišnjice EPCG, Nikola Rovčanin, izvršni direktor kompanije, istakao je da će uskoro početi realizacija projekta vetroparka „Gvozd“ na krnovskoj visoravni, solarne elektrane „Briska Gora“ iznad Bara, a izradom Idejnog projekta, krajem godine, biće ispunjeni i svi potrebni uslovi za početak izgradnje HE „Komarnica“, na istoimenoj reci.
„VE “Gvozd” će raspolagati instalisanom snagom od 54,6 MW, a njena godišnja prozvodnja biće oko 150 GWh električne energije, što je dovoljno za pokrivanje potrošnje oko 25 hiljada domaćinstava. Na Briskoj Gori planirana je fazna izgradnja elektrane i to prva faza sa minimalnom instalisanom snagom od 50 MW i druga do ukupno planirane instalisane snage veće od 200 MW. Realizacijom ovih projekata, kao i projekta HE „Komarnica“, instalisane snage 172 MW, u narednih nekoliko godina, znatno će se povećati snaga proizvodnih objekata u sastavu EPCG što, uz završetak kapitalne revitalizacije postojećih i stvaranje uslova za montažu i osmog agregata u HE „Perućica“, te strateške zahvate na postrojenjima HE „Piva“, daje mnogo razloga za optimističan pogled na budućnost“, istakao je Rovčanin, navodi se u saopštenju.
Pročitajte još:
Za EPCG je posebno značajan projekat ekološke rekonstrukcije termoelektrane „Pljevlja“, kojim se tom postrojenju omogućava produžetak radnog veka, što, uz podrazumevajuću rekultivaciju deponije pepela i šljake na Maljevcu i toplifikaciju Pljevalja, čini da se, osim ekonomskog, zadovolji i ekološki kriterijum, kao preduslov za komforan život građana.
Od novih projekata EPCG posebno je interesantna izgradnja plutajuće solarne elektrane na Slanskom jezeru. Upravo ovo jezero pruža velike mogućnosti u pogledu razvoja solarne zelene energije.
Kako se dalje navodi, radi se i na projektu obeležavanja neplodnog zemljišta, na kojem bi se instalirali solarni paneli.
„Ciljevi kompanijske poslovne politike, pored dostizanja zacrtanih energetskih i ekonomskih efekata, podrazumevaju i puno poštovanje evropskih standarda u oblasti očuvanja životne sredine, kao neophodnog uslova za što komforniji život građana, posebno u sredinama u kojima se nalaze naši proizvodni objekti“, zaključuje Rovčanin.
Energetski portal