Prvi put u istoriji merenja pala kiša na vrhu Grenlanda

Foto-ilustracija: Pixabay

Led na Grenlandu godinama se otapa, i tako će i biti u budućnosti, upozoravaju naučnici. Osim toga, na ovom ostrvu sve više pada kiša, što dodatno ubrzava topljenje leda. Nažalost sa Grenlanda stiže još zabrinjavajućih vesti.

Po prvi put u istoriji, od kada se vrše merenja, na vrh na Grenlandu, koji se nalazi na 3.200 metara, pala je kiša, a ne sneg kao što je bilo do sada. Prema pisanju svetskih medija, kiša je padala nekoliko sati i naučnici su zabeleželi da je temperatura bila iznad nule, što se veoma retko dešava. Na ledeni vrh palo je sedam milijardi tona vode i došlo je do otapanja na vrhu i duž jugoistočne obale i to samo nakon nekoliko nedelja od kada se istopila veća površina ledene ploče.

Svi ovi događaji potvrđuju reči naučnika da klimatske promene utiču na topljenje leda, što ubrzava porast nivoa mora širom sveta.

Niko neće zaboraviti 2019. godinu kada se na Grenlandu istopilo 523 milijarde tona leda što je dovelo do toga da se globalni nivo mora trajno poveća za 1,5 milimetara. Naučnici su simulacijom došli do najcrnjeg scenarija, a to je da otapanje glečera na Grenlandu može da doprinese tome da nivo okena do 2100. godine poraste za 9,1 do 14,9 milimetara.

Možda je kasno za promene…

Milica Radičević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti