Domaća preduzeća sve više traže čistu energiju, kupovina od proizvođača donosi obostranu korist

Foto-ilustracija: Unsplash (Nikola Johnny Mirkovic)

Prošle godine evropske berze struje su se stabilizovale i prosečna veleprodajna cena megavat sata kretala se oko 110 evra. Srpska preduzeća sve više traže čistu energiju i zainteresovana su da je kupuju direktno od proizvođača po još povoljnijoj ceni.

Na evropskom tržištu električne energije, takozvani „pi-pi-ej“ ugovori (Power Purchase Agreement – PPA) su već praksa. Prednost je što proizvođače obnovljive energije direktno povezuju sa velikim kupcima, uz dugoročno obostranu korist.

Direktor srpske berze električne energije „Sepeks“ Miloš Mladenović kaže da se kroz potpisivanje PPA ugovora sa relevantnim partnerom dobija stabilnost cene na period od pet i više godina.

“Sa druge strane, proizvođačima obnovljive energije donosi siguran plasman na tržište, to jest sigurnost cene na strani prodaje, koje banke traže kako bi finansirale projekat“, dodaje Mladenović.

Privrednici smatraju da takvo ugovaranje donosi ne samo realniju cenu struje na tržištu, već garantuje i snabdevanje zelenom energijom.

Pročitajte još:

Ivan Komatina, direktor kompanije „Kntango“ iz Rudnika kod Gornjeg Milanovca, kaže da su zainteresovani za kupovinu zelenih megavata, zato što su ušli u proces dobijanja sertifikata CO2 otiska.

“Mi smo izvoznici, kupovinom zelene energije značajno smo smanjili taksu na CO2 koja se očekuje od 2025. godine u Evropskoj uniji“, navodi Komatina.

Cena struje na tržištu pada od decembra

Foto-ilustracija: Pixabay (markusspiske)

Protekla energetska kriza pokazala je ranjivost evropskog tržišta električne energije.

Diktira ga ponuda i tražnja, geopolitičke, a posebno vremenske prilike koje su doprinele i stabilizaciji cene struje.

Dejan Stojčevski iz „Sepeksa“ ističe da je retko da se tokom januara smanjuje cena, koja je u padu konstantno od decembra.

„Ako gledamo ovu tendenciju, tek će da pada u martu, aprilu, kada dođu vode, sunce i bolje vreme, manji konzum“, dodaje Stojčevski.

Miloš Mladenović dodaje da je trend na tržištu fjučersa da neće biti nekih poremećaja i da će cena biti na nivou između 70 i 90 evra po megavat satu.

Direktnim ugovaranjem snabdevanja, proizvođači iz obnovljivih izvora energije i srpska industrija postaju ne samo aktivni učesnici na tržištu, već i u zelenoj tranziciji naše zemlje.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti