Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović najavila je danas da će to ministarstvo promeniti nekoliko zakona kako bi sektor rudarstva i energetike bio digitalizovan i mogao da se razvija u skladu sa ekološkim standardima.
Mihajlović je, na predstavljanju „Bele knjige 2020“, navela da će biti potrebno doneti zakon o obnovljivim izvorima energije, a promeniće se Zakon o energetici, Zakon o energetskoj efikasnosti i Zakon o rudarstvu.
Prema njenim rečima, jedan od glavnih ciljeva biće dekarbonizacija i više će se razmišljati o obnovljivim izvorima energije.
Ona je istakla da će akcenat biti i na rudarstvu, koje sada ima udeo u BDP-u Srbije od samo 7,9 odsto, izrazivši uverenje da taj sektor može mnogo više da doprinese našoj privredi.
Takođe, kako je navela, bitno je da se završe započete i mnogo brže realizuju nove investicije, revitalizuju hidroelektrane, elektrane i postave vetroparkovi.
Pročitajte još:
Mihajlović je ukazala na to da će, između ostalog, biti potrebno završiti reforme u javnim preduzećima, navodeći da se to odnosi i na „Srbijagas„, ali i pokrenuti projekat „Jadar“ koji će omogućiti procvat zelene ekonomije i rast BDP-a Srbije.
Ona je ocenila da je važno napraviti e-energetiku i e-rudarstvo, a to podrazumeva da sve licence, uverenja i ostala dokumentacija koju izdaju Ministarstvo i Agencija za energetiku mora biti digitalizovana.
Potpredsednica Vlade je navela podatak da se za neka dokumenta čeka minimum šest meseci do godinu i po dana, a promena bi trebalo da znači da se ti dokumenti dobijaju za najviše mesec i po dana.
Mislim da će to otvoriti vrata za nove investicije u energetici i rudarstvu, navela je Mihajlović i dodala da ovaj sektor trenutno čini šest odsto BDP-a, a sledeće godine mogao bi da ima udeo od sedam do osam odsto.
Ona je, govoreći o poboljšanju uslova za dolazak stranih investitora, istakla da postoje prioriteti države na tom polju, a to je, pre svega, usaglašavanje naših zakonskih okvira sa evropskim.
Potpredsednica Vlade je predočila da je, iako ovu godinu završavamo sa određenom dozom optimizma, saglasna sa stručnjacima da će 2021. godina biti teža po pitanju ekonomije.
Prema njenoj oceni, Srbiji će, kao jednoj maloj balkanskoj zemlji, biti potrebno izvesno vreme da izađe iz krize ekonomski jača i sa stabilnošću koju je imala pre pandemije koronavirusa.
Mihajlović je ponovila da se strateški pravac Srbije ne menja, a to je priključenje Evropskoj uniji, istakavši da je zbog toga za investicionu klimu veoma bitno da se sa usaglašavanjem naših zakona sa evropskim ne stane čak ni u uslovima pandemije.
Portpredsednica Vlade je navela da je 2019. godina bila najbolja godina za Srbiju po pitanju privlačenja direktnih stranih investicija.
U odnosu na ovu godinu i na priliv stranih direktnih investicija u drugim zemljama regiona, 2019. godina je bila izuzetna. Tada smo privukli 55 odsto svih stranih investicija na Balkanu, podsetila je Mihajlović.
Izvor: Vlada Srbije