COP28: pokrenuta globalna inicijativa za održiviji sektor građevinarstva do 2030.

Foto-Ilustracija: Unsplash (Sergey Lapunin)

U okviru Konferencije Ujedinjenih nacija o klimi (COP28), koja se održava u Dubaiju, vlade Francuske i Maroka, kao i Program UN za životnu sredinu (UNEP), pokrenule su takozvani ,,Proboj u zgradama’’ (eng Buildings Breakthrough), koji treba da okupi zemlje kako bi se ubrzala transformacija ovog sektora koji doprinosi sa 21 odsto globalnih emisija gasova staklene bašte. Cilj jeste da do 2030. godine postane uobičarno da zdrade imaju gotovo nultu emisiju i da budu klimatske otporne.

Proboj u zgradama je deo ,,Agende proboja’’ koja ima za cilj da ojača međunarodnu saradnju i time omogući da čiste tehnologije i održiva rešenja postanu pristupačna i najatraktivnija opcija u ključnim sektorima u svim regionima do 2030. godine. Ova Agenda pokrenuta je u okviru COP26, a danas je ideja koju nosi proširena i na građevinski sektor, navodi se na sajtu UNEP-a.

Pročitajte još:

Do sada je 27 zemalja dalo obećanje u vezi sa posvećenosti proboju zgrada: Jermenija, Austrija, Kanada, Kina, Obala Slonovače, Egipat, Etiopija, Finska, Francuska, Nemačka, Gvineja Bisao, Japan, Jordan, Kenija, Liberija, Mauritanija, Mongolija, Maroko, Holandija, Norveška, Senegal, Švedska, Tunis, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države i Zambija.

Podaci pokazuju da ove zemlje predstavljaju oko 34 odsto globalne populacije, a da ujedno doprinose sa oko 50 odsto globalnih emisija staklene bašte.

Svoju podršku najavila je i Evropska komisija, kao i 18 međunarodnih inicijativa.

U odnosu na ovu inicijativu, prvi globalni forum o zgradama i klimi biće održan u martu 2024. godine u Parizu i tom prilikom će okupiti ministre građevinarstva širom sveta, druge zainteresovane strane koje su u vezi sa građevinskim sektorom, kao i nevladine organizacije i preduzeća.

Na COP28, UNEP i vlade su uputile poziv zemljama širom sveta da se pridruže ,,Proboju zgrada’’ kako bi se ovaj sektor učinio održivim do 2030. godine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti