Energetska tranzicija i brz prestanak upotrebe uglja samo su jedna od tema o kojoj razgovaraju svetski lideri u sklopu Konferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP26.
Predstavnici više od 20 zemalja, koje su veliki korisnici uglja najavili su da će postepeno prestati da koriste ovo gorivo koje u velikoj meri zagađuje životnu sredinu.
Na spisku zemalja koje će postepeno ukinuti upotrebu uglja, između ostalih, nalaze se Indonezija, Vijetnam, Poljska, Južna Koreja, Egipat, Španija, Nepal, Singapur, Čile i Ukrajina.
Na donošenje ove odluke veliki uticaj ima i najava banaka, finansijskih institucija, Kine i Japana da će okončati finansiranje eksploatacije uglja, kao i obećanje razvijenih zemalja da će podržati zemlje u razvoju u prelasku na čistu energiju.
Sporazum o ukidanju direktne javne podrške međunarodnom sektoru energije iz fosilnih goriva do kraja 2022. godine potpisali su SAD, Velika Britanija, Kanada, Švajcarska, Novi Zeland.
Pročitajte još:
Kako se navodi na zvaničnom sajtu COP26 “ovo je istorijski korak” i prvi put je postavljen jasan datum prestanka finasiranja fosilnih goriva.
Ohrabruje i vest da se 20 zemalja, među kojima se nalaze Poljska, Vijetnam i Maroko, obavezalo da neće graditi nove elektrane na ugalj.
Kako je istaknuto na konferenciji u Glazgovu postepeno ukidanje upotrebe uglja za proizvodnju električne energije jedan je od najvažnijih koraka u borbi protiv klimatske krize, jer emisije gasova sa efektom staklene bašte, koje nastaju prilikom njegovog sagorevanja, najveći su pojedinačni doprinos klimatskim promenama.
Milica Radičević