Projekat „Čista Srbija“, predstavlja ključni korak ka unapređenju ekološke zaštite u Srbiji, i pod vođstvom je Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ovaj plan uključuje izgradnju komunalne infrastrukture, posebno fokusirane na kanalizaciju i upravljanje otpadnim vodama.
Centralni deo ovog projekta obuhvata izgradnju 5.000 kilometara kanalizacione mreže i 159 postrojenja za preradu otpadnih voda, koja će biti raspoređena u 73 lokalne samouprave širom Srbije. Pomoćnik ministra istakao je da će se ovaj projekat, vredan 3,2 milijarde evra, finansirati iz kineskog kredita, saopšteno je na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Trenutno je u toku prva faza, koja uključuje radove na 680 kilometara kanalizacione mreže i izgradnju 25 postrojenja za preradu otpadnih voda na 16 lokacija.
Pored ovoga, pomoćnik ministra Radonjić je napomenuo da je u pripremi i druga faza projekta. Ona podrazumeva izgradnju dodatnih postrojenja za preradu otpadnih voda u devet lokalnih samouprava.
Pročitajte još:
- PUŠTENA U RAD NOVA LINIJA ZA PRERADU MULJA NA PREČISTAČU OTPADNIH VODA U VRŠCU
- USVOJEN PROGRAM UPRAVLJANJA MULJEM U SRBIJI OD 2023. DO 2032. GODINE
- OD OTPADNIH VODA DO NOVOG ENERGETSKOG RESURSA U AUSTRIJI
Drugi značajan projekat ministarstva je „Veliko selo“, koje se fokusira na izgradnju centralnog gradskog prečistača otpadnih voda za Beograd, prilagođenog potrebama milion i po stanovnika. Prva faza uključuje izgradnju centralnog gradskog kolektora za sakupljanje otpadnih voda, dok druga faza obuhvata izgradnju postrojenja u Velikom selu, čiji su tehnički detalji još u razradi.
Istaknuta je saradnja sa Nemačkom razvojnom bankom, kroz srpsko-nemačko partnerstvo, koje je već rezultiralo izgradnjom savremenog postrojenja za preradu otpadnih voda u Vranju. Takođe, postoje planovi za izgradnju dodatnih postrojenja u Požarevcu, Trsteniku, Jagodini i Pirotu, čime bi se povećao kapacitet za obradu otpadnih voda.
Energetski portal