Četiri ključna indikatora klimatskih promena – koncentracija gasova staklene bašte, porast nivoa mora, toplota i zakiseljavanje okeana – postavili su nove rekorde u 2021. godini, saopštila je Svetska meteorološka organizacija (WMO).
Ovo je jasan pokazatelj da ljudske aktivnosti izazivaju promene planetarnih razmera na kopnu, u okeanu i u atmosferi, sa štetnim i dugotrajnim posledicama po ekosisteme.
Ekstremne vremenske nepogode, svakodnevno lice klimatskih promena, dovele su do nemerljivih gubitaka ljudskih života, ugrozile snabdevanje hranom i vodom i izazvale ekonomske gubitke u visini od stotinu milijardi dolara.
Izveštaj WMO o globalnoj klimi za 2021. godinu potvrdio je da je proteklih sedam godina bilo najtoplijih sedam godina u istoriji, a 2021. godina bila je jedna od sedam najtoplijih. Prosečna globalna temperatura 2021. godine bila je oko 1,11 (± 0,13) °C iznad predindustrijskog nivoa.
Pročitajte još:
„Obnovljivi izvori energije su jedini put do stvarne energetske sigurnosti, stabilnih cena električne energije i održivih mogućnosti zapošljavanja. Ako delujemo zajedno, transformacija obnovljive energije može biti mirovni projekat 21. veka“, rekao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš.
Svet mora da deluje u ovoj deceniji kako bi sprečio pogoršanje klimatskih promena i da zadržao globalno zagrevanje ispod 1,5°C u odnosu na predindustrijski nivo, rekao je on.
Energetski portal