Cene struje za privredu u januaru će se povećati za osam odsto, odnosno iznosiće 102,6 evra po megavat-satu a preduzetnici su već dobili na potpisivanje predloge ugovora o snabdevanju od strane Elektroprivrede Srbije sa tim iznosom, saznaje Danas u dobro obaveštenim izvorima.
Da će nova poskupljenja struje, kako za domaćinstva tako i za privredu, u 2023. godini biti aktuelna nije nikakvo iznenađenje jer je tako nešto i najavljeno. Naime, poznato je da je Vlada Srbije potpisala aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom u okviru koga se obavezala da struja u nastupajućoj godini poskupi dva puta a u 2024. još jednom. Ono što je pak, po malo iznenadilo stručnu javnost je da će poskupljenje električne energije za privredu uslediti tako brzo.
Sasvim je izvesno da će preduzetnici negativno reagovati na novo poskupljenje struje a kao i svaki put kada dolazi do tako nečeg u javnosti se javlja bojazan da će to dovesti do novog povećanja cena proizvoda i usluga, odnosno povećati inflaciju i smanjiti i onako nizak životni standard građana Srbije. Struka poručuje da ne postoji ni najmanja dilema da će do toga doći te da će inflatorni udar biti znatno jači od onog što predviđaju nadležni.
Ekonomista Goran Radosavljević kaže za Danas da novo poskupljenje struje za privredu ne predstavlja iznenađenje s obzirom na to da se takva mogućnost nagoveštavala.
Pročitajte još:
- ODOBRENO POVEĆANJE CENA – STRUJA SKUPLJA 8, GAS 11 ODSTO
- MMF TRAŽI JOŠ TRI POVEĆANJA CENE STRUJE – DA LI MOŽEMO ŠTEDNJOM PROTIV POSKUPLJENJA
- ĐEDOVIĆ: POSKUPLJUJU STRUJA I GAS
“Neminovno je da povećanje cene struje za privredu utiče na rast potrošačkih cene kao i da poveća stopu inflacije. Tako nešto treba očekivati i ovog puta. Da će poskupljenja biti nije iznenađenje s obzirom na to da se Srbija potpisivanjem novog aranžmana sa MMF-om na takve korake i obavezala”, objašnjava on.
Kako dodaje potpuno je jasno da Vlada Srbije ovakvim potezom namerava da posledice neefikasnosti u radu Elektroprivrede Srbije nadoknade potrošači kroz plaćanje većih računa za korišćenje električne energije.
“Problem u takvom načinu razmišljanja je taj što niska cene električne energije nije bila razlog neefikasnog poslovanja EPS-a. I ranije je EPS imao nisku prodajnu cenu struje ali mu to nije smetalo da ostvaruje profit. Shodno tome , jasno se vidi da su potrošači ti koji će platiti danak loše poslovne politike tog preduzeća koje je trpelo gubitke zbog neodgovornog upravljanja”, ističe Radosavljević.
Tekst u celosti pročitajte na Danas.rs