Apel za pristup javnim česmama svih građana Srbije

Foto-ilustracija: Pixabay (PublicDomainPictures)

Sve češće ekstremne temperature uzrokovane klimatskim promenama, zahtevaju ispravne i besplatne vode za piće iz javnih česmi u Srbiji, na šta apeluje inicijativa Pravo na vodu. Zbog toga je potrebna sanacija starih, kao i izgradnja novih javnih česmi.

U poslednje dve decenije, trend rasta prosečne godišnje temperature je očigledan, dok je prethodna godina bila peta najtoplija od kada se vrše merenja. Ekstremne temperature naročito su opasne po zdravlje u uslovima visoke vlažnosti vazduha i intenzivne fizičke aktivnosti. Ranjive grupe predstavljaju starije osobe, zatim osobe sa hroničnim bolestima i deca.

Iako unos tečnosti predstavlja najvažniju preporuku za zaštitu od sunčanice i toplotnog udara, nemaju svi građani pristup ispravnoj vodi za piće iz javnih česmi.

Pročitajte još:

,,Na primer, prema podacima Zavoda za javno zdravlje Beograda – na teritoriji glavnog grada „postoji više od 180 česama sa vodom za piće iz distributivne mreže beogradskog vodovoda (prerađena, prečišćena, hlorisana voda).“ Rezultati poslednjeg popisa govore da Beograd ima 1.685.563 stanovnika, pa bi grubo procenjen broj stanovnika na jednu javnu česmu iznosio više od 9.300. Kako se većina javnih česmi nalazi u gradskom jezgru – jasno je da postoje značajne nejednakosti u pristupačnosti vodi za piće iz javnih česmi u različitim delovima Beograda. Grad Niš može da se pohvali sa samo 17 javnih česmi, što nas dovodi do cifre od čak 14.676 stanovnika na jednu česmu. Situacija nije mnogo bolja ni u drugim lokalnim samoupravama u Srbiji, voda nije dostupna u javnim prostorima već se sve više kupuje u plastičnoj ambalaži čime postaje roba, a ne ljudsko pravo. Oni koji nemaju novca da vodu kupe, ugrožavaju svoje zdravlje’’, navodi se u saopštenju.

Obezbeđen pristup javnim česmama sa bezbednom pijaćom vodom, osnovni je i najbrži način da se građani zaštite od negativnih posledica ekstremnih temperatura, zbog čega se ovom inicijativom apeluje na institucije na nacionalnom i lokalnom nivou da ozbiljno shvate ovaj problem i na vreme obezbede neophodnu infrastrukturu kako bi svaki stanovnik Srbije imao pravo na vodu.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti