Kako bi se smanjile emisije gasova staklene bašte koje proizilaze iz sektora zgradarstva, ali i ostvarila manja potrošnja energije, poslanici Evropskog parlamenta usvojili su određene izmene.
Reč je o reviziji Direktive o energetskim karakteristikama zgrada (eng. Energy Performance of Buildings Directive), koja ima za cilj da progresivno smanji pomenute emisije i potrošnju energije iz građevinskog sektora Evropske unije i učini ga klimatski neutralnim do 2050. godine. Pored toga, cilj je da se zgrade najlošije energetske efikasnosti renoviraju i na taj način im se poboljšaju energetske performanse.
Kako se navodi na sajtu Evropskog parlamenta, sve nove zgrade treba da budu sa nultom emisijom od 2030. godine, dok one koje su u vlasništvu javnih vlasti ovo treba da ostvare do 2028. godine. Postoje posebni kriterijumi na osnovu kojih se izračunavaju emisije. Primera radi, u obzir će se uzeti koliku količinu gasova sa efektom staklene bašte će biti emitovano tokom životnog ciklusa zgrade, što uključuje i proizvodnju građevinskog materijala, samu izgradnju i odlaganje građevinskog otpada na kraju životnog veka.
Takođe, države članice moraće da usvoje mere koje će podsticati manju potrošnju energije u stambenim zgradama. Preciznije, reč je o smanjenju od najmanje 16 odsto do 2030. i najmanje 20 do 22 odsto do 2035. godine.
Pročitajte još:
- COP28: POKRENUTA GLOBALNA INICIJATIVA ZA ODRŽIVIJI SEKTOR GRAĐEVINARSTVA DO 2030.
- ULAGANJE OD 77 MILIONA EVRA ZA ENERGETSKI EFIKASNU REKONSTRUKCIJU JAVNIH ZGRADA U SRBIJI
- PRIMENA EKOLOŠKIH MATERIJALA U SAVREMENOJ ARHITEKTURI
Kada je reč o renoviranju energetski najlošijih nestambenih zgrada, to je potrebno učiti za 16 odsto do 2030. godine i 26 odsto do 2033. godine.
I kada je u pitanju grejanje, države članice moraju da navedu kakve će mere usvojiti za dekarbonizaciju sistema grejanja. Mere treba da imaju za cilj postepeno ukidanje fosilnih goriva u grejanju i hlađenju do 2040. godine.
Ukoliko je tehnički i ekonomski izvodljivo i pogodno, države članice bi morale postepeno da postavljaju solarne panele na javne i nestambene zgrade, kao i na sve nove zgrade do 2030. godine.
Da bi postao zakon, Direktiva mora da bude formalno usvojena i od strane Saveta ministara.
Energetski portal