Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) kreće u automatizaciju i modernizaciju distributivne mreže, a sa partnerom koji bude izabran za nabavku opreme i materijala biće potpisan trogodišnji ugovor težak 35 miliona konvertibilnih maraka (KM), odnosno oko 18 miliona evra, saznaje portal CAPITAL.
Na nedavno raspisanom tenderu traži se firma koja je u poslednje tri godine imala pozitivno poslovanje i uspeh u realizaciji sličnog ugovora minimalne vrednosti osam miliona KM.
Takođe, budući partner ERS-a mora dati garancije za opremu i izvedene radove na minimalno 12 meseci, kao i da otkloni eventualne kvarove i uočene nedostatke.
Gledaće se ekonomski najpovoljnija ponuda, gde cena nosi 90 odsto bodova, a rok plaćanja 10. Od dobavljača se traži i garancija za ozbiljnost ponude od 150.000 KM.
U ERS-u smatraju da je distributivna mreža strateška infrastruktura, koja bez dodatnih ulaganja i nužnog osavremenjavanja neće moći da odgovori zahtevima za integraciju novih korisnika.
Pročitajte još:
- DA LI U REPUBLICI SRPSKOJ IMA POTREBE ZA POSKUPLJENJEM STRUJE?
- BIH SA KROVOVA MOŽE ZADOVOLJITI POLA SVOJIH POTREBA ZA STRUJOM
- SARADNJA SRBIJE I BIH NA INFRASTRUKTURNOM POVEZIVANJU – MOSTOVI, PUTEVI I PRUGE
„Distributivna mreža bez ulaganja neće moći da obezbediti kvalitet i kontinuitet isporuke u granicama garantovanih parametara propisanih pravilnikom o regulaciji kvaliteta snabdevanja’’, navode oni.
Kažu da su ključni elementi novog sistema rastavljači sa motornim pogonom i mogućnošću daljinskog upravljanja, inteligentni rastavljači opremljeni detektorima kvarova i riklozeri.
Cilj je unaprediti proces lociranja mesta kvara i skraćenje vremena potrebnog za njegovo otklanjanje.
Sve je, dodaju, nastavak procesa automatizacije, započetog uspostavljanjem sistema za monitoring i upravljanje.
„Upravo otkazi na srednjenaponskoj opremi i mreži pogađaju najveći broj korisnika pri čemu takvi prekidi neprihvatljivo dugo traju’’, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Inače, plan je da se nakon izbora partnera, uspostave zajednički stručni timovi koji će obići teren i identifikovati kritične tačke na mreži za svaku terensku jedinicu.
Nakon toga biće izrađen projekat automatizacije, na osnovu kojeg će biti izabrana oprema i alternativna podrška.
Pored isporuke potrebne opreme i materijala, dobavljač se obavezuje na njenu montažu i ugradnju, kao i uvezivanje u postojeći SCADA sistem.
Ponude za tender primaju se do podne 23. aprila 2024. godine.
Izvor: CAPITAL