Ukoliko se ništa ne bude promenilo u bliskoj budućnosti, čuveno “Veliko slano jezero” bi moglo da nestane u narednih pet godina, navodi se u poslednjoj studiji istraživača Brigam Jang Univerziteta.
Ekosistemi ovog jezera mogli bi da budu uništeni, a milioni ljudi da budu izloženi toksičnoj prašini koja se nalazi u koritu jezera koje se suši, ako se ne preduzmu drastični koraci za smanjenje upotrebe vode.
Istraživaču u svom izveštaju navode da kao rešenje sugerišu da će biti potrebno da se smanji upotreba vode za 30 do 50 odsto. Do sada je jezero izgubillo 73 odsto svoje vode i 60 odsto svoje površine, pošto se velika količina vode preusmerava za snabdevanje farmi i domova. Usled toga, jezero postaje sve slanije, i brojni insekti i životinjski svet bi mogao da prestane da naseljuje jezero.
Pročitajte još:
- ZAŠTO JE JEDNO VOJVOĐANSKO JEZERO „OBOJENO“ U ROZE BOJU?
- ŠTA NAM BUDUĆNOST DONOSI: KLIMATSKE PROMENE MOGU UTICATI I NA BOJU JEZERA?
- JEZERO U ARGENTINI ZBOG HEMIKALIJA PROMENILO BOJU
Prašina iz korita jezera preti dodatnom oštećenju useva, degradaciji tla i bržem topljenju snega – što bi moglo da utiče negativno na poljoprivredu. Toksični sediment, prožet arsenom, koji se nalazu u dnu jezera može da utiče na pogoršanje respiratornih stanja i bolesti srca i pluća i može povećati rizik od raka.
Klimatska kriza i drastično povećanje prosečnih temperatura dodatno ugrožava jezero, podstičući još veće suše.
Istraživači na kraju izveštaja zaključuju i upozoravaju da ukoliko se koordinisane akcije ne sprovedu u prvoj polovini ove godine, može doći do katastrofalnih posledica.
„Preokretanje kolapsa sistema Velikog slanog jezera je možda najveći izazov sa kojim smo se suočili u istoriji naše države”, napisali su istraživači.
Energetski portal