Najbolje vreme i pravi partner za izgradnju solarne elektrane

Foto: EP

Pre samo deset godina, primena obnovljivih izvora energije u Srbiji bila je zanemarljiva. Tu i tamo nailazili smo na projekte solarnih elektrana za sopstvene potrebe, bilo na vikendici u vidu off-grid sistema čime su vlasnici rešavali potrebe za električnom energijom tamo gde mreže nije bilo ili na krovu firme u kojoj su vizionarski odlučili da investiraju i smanje svoje račune za struju.

Zakonska regulativa nije postojala, a o podsticajima se nije razmišljalo. Tek 2017. godine, kada je EPS usvojio Pravilnik o radu distributivnog sistema došlo je do prvih pozitivnih koraka i formirano je tržište električne energije. U tom periodu sve više privatnih lica ulagalo je u elektrane za sopstvene potrebe, i dalje ne znajući kada će se investicija isplatiti.

U narednim godinama, stvar se bitno promenila. Na tržištu nisu bile prisutne samo elektrane za sopstvene potrebe koje su priključene bez procedura, već se pojavilo više „održivih projekata” – elektrana koje predaju višak električne energije u mrežu i prodaju je snabdevaču električnom energijom.

Donošenje Zakona o obnovljivim izvorima energije prošle godine najavilo je novi podsticajni program za obnovljive izvore energije i donelo još više posla kompanijama koje se bave projektovanjem elektrana na OIE, pre svega kad je reč o vetroparkovima i solarnim elektranama.

Nedugo potom, našli smo se usred energetske krize koja je poslužila kao dodatni podstrek tranziciji ka obnovljivim izvorima energije. Industrija vrlo teško prihvata skokove cena, te na drastične promene mahom reaguje tako što se okreće efikasnijim rešenjima. Upravo se to i dogodilo pa su kompanije sve više ugovarale poslove projektovanja i izgradnje elektrana sa firmama koje su njihovi saborci na ovom putu tranzicije.

Kompanija CEEFOR posluje od 2011. godine, što znači da se duže od decenije trudi da omogući svojim klijentima i partnerima da umanje potrošnju električne energije, kao i da uz značajne finansijske uštede doprinesu očuvanju životne sredine. CEEFOR svojim klijentima nudi konsultantske i projektantske usluge u oblasti obnovljivih izvora energije, a njihova referentna lista je izuzetna.

U fokusu:

Ovom spisku nedavno se pridružila i kompanija Toyo Tires za koju je CEEFOR projektovao solarnu elektranu Toyo Tire Taiyo, ukupne snage 8,4 MWp. Projekat je podrazumevao bifacijalne solarne panele koji omogućavaju proizvodnju električne energije i sa zadnje strane, čime se povećava ukupna izlazna snaga pojedinačnih modula. Odličan su izbor za elektrane na zemlji, jer pospešuju rast izlazne snage i do 20 odsto u zavisnosti od odabira konstrukcije, nagiba panela i okolnog tla.

Solarna elektrana kompanije Toyo Tires prostiraće se na 8,2 hektara. Godišnja proizvodnja električne energije iznosiće 10.148.927 kWh što će doprineti uštedi od 8.119.141 kg ugljen-dioksida na godišnjem nivou.

Foto-ilustracija: Pixabay

Uz projektovanje solarne elektrane, kompanija CEEFOR je bila zadužena za pripremu dokumentacije potrebne za ishodovanje građevinske dozvole, što je predstavljalo izazov jer se radi o elektrani snage preko 1 MW koja će se nalaziti na zemlji, te pojednostavljena procedura, u ovom slučaju, nije bila primenljiva.

Svi neophodni koraci, od informacija o lokaciji, geomehaničkih elaborata, ishodovanja mišljenja za priključenje i uslova za projektovanje i priključenje od strane elektrodistribucije, zatim ishodovanja lokacijskih uslova, izrade svih potrebnih projekata, izrade studije životne sredine, ishodovanja energetske dozvole, mogu se odužiti i po nekoliko meseci. Međutim, zahvaljujući dobroj saradnji sa investitorom, lokalnim vlastima i svim nadležnim institucijama svi navedeni koraci su u rekordnom roku završeni, kako bi i investitor (kao i država) mogao da počne da koristi blagodeti solarne energije.

U planu je da ova elektrana stekne status kupca-proizvođača, odnosno da koristi zelenu električnu energiju za sopstvene potrebe, dok će sav višak predavati u elektrodistributivnu mrežu.

Priredila: Milica Marković

Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala UPRAVLJANJE OTPADOM.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti