Dok se očekuje da energija dobijena snagom vetra bude okosnica obnovljivih izvora električne energije u Evropskoj uniji, u Bosni i Hercegovini do sada su izgrađene tri vetroelektrane – dve na području Tomislavgrada i jedna na području Podveležja kod Mostara.
U Republici Srpskoj do sada nije izgrađen nijedan vetropark, ali kako su Feni potvrdili iz Elektroprivrede Republike Srpske, u toku su pripremni radovi za izgradnju vetroparka Hrgud u opštini Berkovići.
Elektroprivreda HZ HB trenutno u svom portfelju raspolaže vetroelektranom Mesihovina, koja je puštena u pogon u martu 2018. godine.
“Ukupna instalirana snaga 22 vetroagregata VE Mesihovina je 50,6 MW, s planiranom godišnjom proizvodnjom od 165,17 GWh električne energije“, pojasnili su iz EP HZ HB.
Pročitajte još:
- VODIČ ZA IZGRADNJU SOLARNIH ELEKTRANA NA PORODIČNIM KUĆAMA
- CG BI MOGLA BITI PRVA STANICA ŠIRENJA FINSKIH KOMPANIJA NA BALKANU – POTENCIJAL ZA SARADNJU U RUDARSKOJ INDUSTRIJI, ENERGETICI I ORGANSKOJ PROIZVODNJI
- DA LI JE MREŽA SPREMNA DA PRIHVATI SVE VETROPARKOVE KOJI SU U RAZVOJU U PANČEVU? – EMS TVRDI DA JESTE I SPREMA GRADNJU NOVOG DALEKOVODA
Dodali su kako Elektroprivreda HZ HB trenutno razvija više projekata u domenu obnovljivih izvora energije i to u različitim fazama, od početne do visoke pripremljenosti za izgradnju.
Proces – težak i složen
Proces ishođenja svih potrebnih dozvola u Bosni i Hercegovini je izuzetno težak i složen, podvukli su iz Elektroprivrede HZ HB.
“Stoga je jako teško, zapravo nemoguće, pobrojati sve dozvole, uslove i dokumenta koje je potrebno ishoditi i ispuniti kako biste jedan ovako veliki projekat mogli dovesti do završetka i vetroelektranu konačno pustiti u pogon. Upravo u studiji slučaja VE Mesihovina, u sklopu USAID EIA projekta je prikazano koliko je ovaj projekt komplikovan i zahtevan u administrativnom smislu, odnosno koliko je neverovatno veliki broj koraka potrebno napraviti da bi se došlo do cilja“, ustvrdili su.
Kao rezultat ove saradnje nastao je i Vodič za investiranje u sektor energije USAID-a pod nazivom „Vodič za investitore“, što je ustvari priručnik od gotovo 200 stranica s pobrojanim koracima koji očekuju investitore u OIE u Bosni i Hercegovini.
Izvor: Bljesak.info