Značaj ekološke vladavine prava u očuvanju životne sredine

Foto-illustracija: Freepik (freepik)

Program zaštite životne sredine Ujedinjenih nacija (UNEP), 2019. godine objavio je Prvi globalni izveštaj o vladavini prava u životnoj sredini, a sada je objavljen i Drugi, koji bi još mogao da se prevede kao Drugi izveštaj o ekološkoj vladavini prava.

Iako ne postoji međuvladina usaglašena definicija u vezi sa pojmom ekološke vladavine prava, za potrebe Izveštaja napravljena je okvirna i onda bi mogla da glasi – principi vladavine prava primenjeni u ekološkom kontekstu.

Pojam ekološko upravljanje često se meša sa pojmom o kojem danas govorimo. Dok ekološko upravljanje obuhvata jedan širi spektar principa i pristupa koji se odnose na to kako se odluke donose i sprovode u vezi sa životnom sredinom, pojam ekološke vladavine prava u fokus stavlja sprovođenje, usklađenost i primenu zakona, i pitanja kao što su javno učešće, transparentnost i pridržavanje mehanizama ljudskih prava – što je neophodno kako bi se obezbedilo fer i efikasno upravljanje, navodi se u Izveštaju.

Ekološka vladavina prava je ključna za adekvatno upravljanje ekološkim pitanjima, dok ekološko upravljanje obuhvata i dodatne ciljeve, uključujući i princip ekološke vladavine prava. Nažalost, u smislu životne sredine, često nedostaje dobra primena vladavine prava. Zbog toga, ovaj Izveštaj ima za cilj da pruži podršku zemljama u promovisanju i jačanju ekološke vladavine prava.

Pročitajte još:

Značaj ekološke vladavine prava

U osnovi postizanja ekoloških ciljeva nalaze se dobri ekološki zakone i jake institucije. Međutim, značaj se pronalazi i u smislu ekonomskih i društvenih koristi. Kako je objašnjeno u Izveštaju, unapređenjem žaštite životne sredine, štiti se i javno zdravlje, ali i ekonomski vredni prirodni resursi. Takođe, povećanjem transparentnosti i smanjenjem korupcije, ovakva vladavina prava može da privuče investicije, podrži održivi ekonomski rast, ali i da dovede do pravične raspodele koristi dobijenih iz prirode.

Kada je reč o društvu, poverenje u institucije važno je za bezbednost i mir, a pravičnom primenom ekološkog prava jača se legitimnost vlade i institucija.

Osnovni elementi ekološke vladavine prava

UNEP je identifikovao njenih sedam osnovnih elemenata:

  1. Pravični, jasni i primenjivi ekološki zakoni
  2. Pristup informacijama, javno učešće i pristup pravdi
  3. Odgovornost i integritet institucija i donosioca odluka
  4. Jasna i koordinisana ovlašćenja, unutar i između institucija
  5. Pristupačno, pravično, nepristrasno, pravovremeno i odzivno rešavanje sporova
  6. Specifični kriterijumi za tumačenje ekološkog prava
  7. Prepoznavanje odnosa sa pravima

Poslednji element znači da su ekološka prava povezana sa ostalim ustavnim, ljudskim i drugim pravima. Primera radi, zdrava životna sredina je uslov za ostvarenje prava na život i zdravlje, a sa druge strane ustavna, ljudska, pa i proceduralna prava, omogućavaju sprovođenje ekološke zaštite.

U Izveštaju se navodi da je možda ključno vreme u evoluciji ekološke vladavine prava bio period kasnog 20. veka kada su se pojavili brojni međunarodni sporazumi o životnoj sredini i nacionalni ekološki zakoni. Ipak, danas je nepoštovanje ovakve vladavine vrlo osetno, zbog čega UNEP naglašava je u srži borbe za životnu sredinu mora da bude podsticanje unapređenja upravo ekološke vladavine prava.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti