Izgradnja gasne interkonekcije sa Bugarskom je prioritet za Srbiju, kada radovi budu završeni dobijamo mogućnost snabdevanja gasom sa LNG terminala u Grčkoj ili iz Azerbejdžana. Prema rečima Zorane Mihajlović, ministarke rudarstva i energetike, diverzifikacija u gasnom sektoru i rad na zajedničkim strateškim rezervama ovog energenta ključni su za regionalnu bezbednost.
Mihajlović, koja je u Sofiji učestvovala na ministarskom sastanku „Jugoistočna energetska tranzicija – regionalna saradnja za energetsku bezbednost, diverzifikaciju i tranziciju“, navela je da su različiti putevi nabavke i dobavljači gasa i nafte jedini način da jedna država bude stabilna.
Kada je jedna država nestabilna, onda to utiče i na čitav region, rekla je ona, dodavši da je ovaj sastanak osnova za sve odluke koje ćemo kao region donositi, u saradnji sa Evropskom komisijom i Sekretarijatom Energetske zajednice, uključujući koordinisano sprovođenje planova, zajedničku kupovinu i skladištenje, kao i dalju izgradnju interkonekcija.
“Diverzifikacija pravaca i snabdevača, povećanje rezervi i investicioni planovi ključni su za energetsku, ali i nacionalnu bezbednost svih zemalja regiona. Pored interkonektora Niš–Dimitrovgrad, želimo da se povežemo i sa Severnom Makedonijom i Rumunijom i o tome ćemo razgovarati”, rekla je ona, navodi se u saopštenju.
Mihajlović je ocenila da će formiranje Regionalne radne grupe doprineti smanjenju zavisnosti od jednog dobavljača i uticati na povećanje energetske bezbednosti regiona, kao i da je cilj Srbije da obezbedi više snabdevača gasom, jer je to jedini način da budemo energetski bezbedni.
Pročitajte još:
“Krajnje je vreme, kako je dodala, da učinimo sve što možemo kako bismo imali više dobavljača, jer je to jedini način da budemo bezbedniji. Znamo šta znače ratovi i kriza i zato je posebno važno da nastupimo zajedno i obezbedimo dovoljne količine energije. Povećanje energetske bezbednosti i diverzifikacija u mnogim zemljama Evrope trebalo je da se dese ranije, a ne da čekamo krizu i shvatimo koliko je loše zavisiti od jednog dobavljača”, istakla je Mihajlović.
Ona je ukazala na to da je Regionalna radna grupa deo Platforme EU za kupovinu energije i predlozi će biti deo pripremnih scenarija Evropske komisije za sprovođenje zajedničkog plana za pristupačniju, sigurniju i održiviju energiju (REPowerEU), koji će biti predstavljen sredinom maja.
Ministarka je, zajedno sa ministrom za energetiku Bugarske Aleksandrom Nikolovim, prisustvovala i potpisivanju ugovora između „Bulgartransgasa“ i „DZZD internacional gasa“ za projektovanje, isporuku potrebnog materijala i opreme, izgradnju i puštanje u rad interkonekcije na bugarskoj teritoriji.
“To je za nas najvažniji projekat. Radovi na našoj strani počeli su u januaru, a danas je potpisan ugovor za radove na bugarskoj strani, čime će biti ubrzana izgradnja interkonekcije i sve će biti završeno do septembra naredne godine”, izjavila je ona.
Energetski portal