Urbane poplave su oblik poplava koje se javljaju u gradovima i urbanim područjima. Ipak, nemaju iste posledice kao kada se iste dese u ruralnim delovima neke zemlje. Gradovi imaju veliki broj nepropusnih površina poput asfalta i betona, što dovodi do sprečavanja apsorpcije vode. Tokom jakih padavina, zemljište u ruralnim delovima upija vodu, dok u gradovima beton ne može upiti ništa, što povećava rizik od poplava. To dovodi do toga da se voda zadržava na površini, stvarajući poplave.
Gradski kanalizacioni sistemi mogu biti preopterećeni tokom obilnih padavina, što dovodi do izlivanja vode na ulice i u stambene objekte.
Klimatske promene intezivirale su obilne kiše, a tokom prethodne godine bili smo svedoci superćelijskih oluja koje su prošle kroz sve zemlje regiona i napravile nered.
Pročitajte još:
- ZAGREB ĆE DOBITI NAPREDNI CENTAR ZA UPRAVLJANJE OTPADOM
- IZGRADNJA KANALIZACIONE MREŽE U SVILAJNCU
- USKORO POČINJE IZGRADNJA NOVE KANALIZACIONE MREŽE U TOPOLI
Grad Zagreb se pozabavio problemom urbanih poplava, pojačanog izazovom klimatskih promena. Program je vredan 21.8 miliona evra i planiran za period od 2024. do 2027. godine, a ima za cilj modernizaciju i unapređenje sistema gradskih odvoda za padavine.
Gradonačelnik Zagreba, istakao je da je glavni cilj investicije izbegavanje urbanih poplava, koje su sve češće zbog intenzivnih kiša koje nadmašuju kapacitete postojećeg sistema. Trenutno, Zagreb koristi mešoviti sistem odvoda, gde se istim kanalima odvode i padavinske vode i kanalizacionu tečnost. Ovaj sistem može dovesti do plavljenja zagađenim vodama kada obilne kiše premaše njegov kapacitet, navodi se na sajtu Grada Zagreba.
Energetski portal