Velika Britanija: podsticaji Vlade za reciklažu e-otpada

Foto-ilustracija: Unsplash (Daniel Norris)

Istraživanja pokazuju da se u Velikoj Britaniji velike količine električnog otpada nepravilno odlaže, a da one upravo sadrže vredne materijale koji mogu da se ponovo upotrebe ukoliko se ovaj otpad reciklira. Preciznije, oko 155.000 tona manjih električnih uređaja za domaćinstvo, kao što su kablovi, bela tehnika, električni alati i drugo, odloži se nepravilno. Kako se navodi na sajtu Vlade Velike Britanije, smatra se da domaćinstva čuvaju još oko 527 miliona neželjenih električnih predmeta koji sadrže vredne materijale kao što su zlato, srebro i platina. Osvrćući se na praznike za nama, oko 500 tona novogodišnjih lampica završi kao otpad svake godine.

Kako bi se pokrenula tranzicija prema cirkularnoj ekonomiji, Vlada je objavila niz mera koje će olakšati građanima reciklažu, a u okviru zajedničkih konsultacija Vlade Velike Britanije, Škotske, Vlade Velsa i izvršne vlasti Severne Irske. Mere bi trebalo da počnu sa realizacijom od 2026. godine.

Jedna od važnih mera jeste ta da će se sakupljanje otpadnih električnih uređaja vršiti direktno iz domaćinstava, čime će građanima biti olakšana reciklaža, tako da ne moraju da ovaj otpad odvoze sami. Sakupljanje električnog otpada finansirali bi proizvođači električnih proizvoda, a ne poreski obaveznici.

Druga mera, jeste da će veliki prodavci besplatno otvarati punktove za prikupljanje električnih proizvoda u prodavnicama, bez potrebe za kupovinom zamenskog proizvoda.

Na kraju, prodavci na malo i onlajn prodavci preuzimaće odgovornost za prikupljanje neželjenih ili pokvarenih velikih električnih predmeta kao što su frižideri ili šporet prilikom isporuke zamene.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Freepik (ArthurHidden)

Osim ovih uređaja, merama je obuhvaćen i vejp (električna cigareta za jednokratnu upotrebu sa različitim aromama). Zahvaljujući njima, dobavljači vejpa moraće da na pravilan način finansiraju njihovo odvojeno prikupljanje i tretman nakon što postanu otpad. Podaci pokazuju da se oko pet miliona vejpova baci svake nedelje. Baterije koje sadrže električni uređaji, a posebno vejp, sve više su odgovorni za stotine požara svake godine, zato što se ne odlažu na pravilan način.

Nedavna studija o stavovima i ponašanju javnosti pokazala je da oko 86 odsto stanovništva u Velikoj Britaniji misli da je vredno reciklirati i odvojiti vreme da se to uradi kako treba. Takođe je pokazalo da mnogi imaju poteškoća u pristupu mestima za reciklažu otpadnih električnih proizvoda, navodi se na sajtu Vlade.

Oko tri četvrtine odraslih u Velikoj Britaniji kaže da bi reciklirali svoje električne proizvode u lokalnim prodavnicama ili ih odnosili prodavcima električnih proizvoda, da sui m takva mesta dostupna.

Predložene mere, deo su širih napora Vlade da se smanji otpad. Prošle godine na snagu je stupilo ograničenje za jednokratne plastične tanjire, činije, pribor za jelo, štapiće za balone, posude za hranu i piće od ekspandiranog i ekstrudiranog polistirena.

Zabrana mikrozrna u proizvodima za ličnu negu koji se ispiraju već je uvedena zajedno sa ograničenjima isporuke plastičnih predmeta za jednokratnu upotrebu, a tu je i prošlogodišnji vodeći svetski porez na plastičnu ambalažu. Uspeh pokazuje primer uvođenja naknade za plastične kese za jednokratnu upotrebu, čime je njihova prodaja smanjena za više od 97 odsto u glavnim supermarketima.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti