Užičani zabrinuti zbog zagađenja Đetinje

Foto: Grad Užice

Na toku reke Đetinje prethodnih dana pojavile su se površinske alge, a Užičani strahuju da je uzrok ove pojave prekomerno zagađenje fekalnim vodama, piše na sajtu Grada.

Iako problemi vezani za zagađenje Đetinje nisu novost, Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević navodi da Grad ulaže velika sredstva i maksimalne napore da ih rešava kako bi Gradska plaža, kako kaže, ponovo ponela epitet „užičkog mora“.

„Ono što mi možemo da kažemo u ovom trenutku je da su već preduzete određene aktivnosti i da su u planu i nove. Najpre završen je fekalni kolektor u Turici, a zahvaljujući sredstvima koje smo izdvojili iz budžeta, otpočinju i radovi na uspostavljanju prepumpne stanice. Takođe, u toku je izrada projekta za izgradnju sekundarne kanalizacione mreže za više od 100 domaćinstava. Kako je u pitanju velika investicija imamo obećanja da ćemo u toku naredne godine dobiti podršku republike za realizaciju tog posla”, rekla je gradonačelnica i pozvala sugrađane na strpljenje budući da je za realizaciju svih predviđenih aktivnosti potrebno vreme.

Po rečima načelnika Gradske uprave za inspekcijske poslove i komunalnu policiju Zorana Militarova, na kvalitet vode u Đetinji utiče čitav niz faktora.

“Ovo je trenutno 50 odsto reka Sušica, 50 odsto Đetinja. U svim ispitivanjima koja se rade kada je upitanju reka Đetinja, a rade se u kontinuitetu više puta godišnje, potvrđuje se da je Đetinja po kvalitetu voda treće klase, dozvoljena za kupanje uz pridržavanje određenih mera. Ispitivanja pokazuju i da ima određenih pomaka. Nemamo više hemijsko zagađenje, a varira deo zagađenja koji se tiče određenih materija. U vreme kada je grad Užice koristio vodu sa Sušičkih vrela rešen je problem klanica u Mačkatu, koje su predstavljale ozbiljan problem ranijih godina. Takođe, treba imati u vidu da je postrojenje koje se radi za preradu otpadnih voda na Beloj Zemlji u funkciji kvaliteta reke Đetinje. Kolektor kroz Turicu se finišira nakon dugog niza godina, a ono što nam je takođe prioritet je sanacija dela Volujačkog potoka“, objasnio je Militarov.

On napominje da se na površini vode, osim algi, zadržava i lišće usled usporenog vodotoka i dodaje da je stanje Đetinje za ovu sezonu veoma loše zbog oskudnih padavina.

Energetski portal

 

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti