Uz očuvanje istorije do energetski efikasnog grada

Foto: Aleksandar-Arsenovic (The-Prestige)

Upodnožju planine Leotar, uz reku Trebješnicu, u senci stogodišnjih platana nalazi se Trebinje. Grad u koji se mnogi često vraćaju i imaju osećaj da su na moru. Najstariji natpis današnjeg naziva grada uklesan je nadgrobnoj ploči župana Grda iz druge polovine XII veka. Danas ovaj grad ponosno nosi tragove svih epoha i vladara pod kojima se razvijao. O planovima za budućnost i svemu što Trebinje čini gradom kakav jeste, razgovarali smo sa gradonačelnikom Mirkom Ćurićem.

Imate jasno definisane ciljeve kada je reč o energetskoj efikasnosti. Na koji način planirate da ispunite zacrtane ciljeve i šta je do sada urađeno?

– Grad Trebinje je još 2010. godine prepoznao važnost Inicijative Saveza gradonačelnika (The Covenant of Mayors Initiative) o smanjenju emisije ugljen-dioksida do 2020. godine. Još 2011. je usvojen SEAP, Održivi energetski akcioni plan tada Opštine Trebinje. U prethodnom periodu realizovan je niz projekata i aktivnosti koje vode ka ispunjenju zacrtanih ciljeva poput uspostavljanja energetskog menadžmenta. Na 80 odsto javne rasvete realizovan je projekat zamene neefikasnih živinih svetiljki sa efikasnim LED sijalicama, a u budžetu 2024. godine smo planirali sredstva da proces zamene u potpunosti završimo. U ovoj fazi realizacije projekta potrošnja električne energije je smanjena za više od 280.000 kWh, što je prouzrokovalo smanjenje CO2 za oko 1.000 tona. Kada je reč o javnim objektima, na više njih je unapređena energetska efikasnost, zamenjena je spoljna stolarija, urađene su fasade, rekonstruisani krovovi, i to je urađeno na vrtićima, osnovnim školama, srednjoškolskom centru i drugo. Nastavljamo i dalje i idemo ka tome da svi javni objekti budu rekonstruisani u skladu sa ciljevima energetske efikasnosti u zgradarstvu. U toku postupka izdavanja dozvola za gradnju usmeravamo investitore novih objekata da poštuju mere za poboljšanje energetske efikasnosti, te pribave energetski certifikat.

Planski i kontinuirano ulažemo u rekonstrukciju i rehabilitaciju saobraćajnica. Na ovaj način postižemo da se energetski gubici smanje. Izgradnjom kružnih tokova na mestima gde je to preporučeno i u skladu sa projektom tehničke regulacije saobraćaja, takođe, utičemo na smanjenje emisije izduvnih gasova.

U FOKUSU:

U toku 2023. godine realizovan je projekat Digitalizacija upravljanja stacionarnim saobraćajem u centru grada, čime se znatno smanjuje vreme kretanja vozila do slobodnog parking mesta i na ovaj način se smanjuje količina izduvnih gasova. Kontinuirano se sprovode aktivnosti na podizanju svesti i organizuju obuke kroz implementaciju različitih projekata koje Grad realizuje. Takođe, redovno se prati potrošnja energenata, analizira i provode mere za uštedu energije – EMIS. U oblasti upravljanja kišnicom i fekalnim vodama implementirali smo niz projekata: rekonstruisano je postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, dograđena je postojeća mreža fekalne kanalizacije i priključen je veći broj domaćinstava. Grad Trebinje je u okviru projekta NAP, koji je sprovodio UNDP, izradio dokumenta Klimatska procena ranjivosti i Strategija inovativnog finansiranja investicija i prilagođavanje na klimatske promene u gradu Trebinju. Napravljen je i usvojen Plan upravljanja otpadom za Grad Trebinje, te izrađen projekat sanacije postojeće i izgradnja sanitarne deponije za odlaganje kućnog otpada. U prethodne dve godine uloženo je više od 500.000 evra na opremanje i stručno osposobljavanje vatrogasno-spasilačkih jedinica, a sve u cilju preventivnog i pravovremenog delovanja i smanjenja posledica od požara.

Potpisnici ste Sporazuma gradonačelnika kojim se obavezujete da ćete smanjiti emisije ugljen-dioksida. Na koji način to radite i kakvi su planovi za naredni period?

Foto-ilustracija: Unsplash (laurynas-zizys)

– U narednom periodu planiramo da u potpunosti realizujemo projekat zamene živinih svetiljki sa LED svetiljkama. Sredstva za realizaciju ovog projekta planirana su budžetom za narednu godinu. Takođe, planirali smo da u toku naredne dve godine značajna finansijska sredstva uložimo u proširenje kanalizacione mreže, te da na nju priključimo još oko 400 domaćinstava. U kontinuitetu provodimo aktivnosti na dodatnom opremanju i osposobljavanju DVD i vatrogasno spasilačke jedinice. Jedan od naših planova je i zabrana korišćenja uglja za javne i privatne subjekte na području Trebinja, kao i zabrana korišćenja plastičnih kesa.

Domaćin ste, možemo reći, tradicionalnog Samita energetike. Koliko je jedan ovakav skup značajan za Trebinje? Koliko je prelazak na obnovljive izvore energije značaj za grad i da li nam možete nešto više reći o projektima iz ove oblasti?

– Samit energetike je značajan događaj za Trebinje i iz godine u godinu okuplja brojne eminentne stručnjake iz oblasti energetike ne samo iz regiona već i iz Evrope. Ovim događajem Trebinje je pozicionirano na važno mesto u oblasti energetike, s obzirom na to da se u našem gradu nalaze dve hidroelektrane, sedište Elektroprivrede Republike Srpske i Regulatorne komisije za energetiku Srpske. Pošto je ovo događaj koji se već tradicionalno održava, a pritom je sve veća zainteresovanost i za druge slične događaje iz različitih oblasti, Grad i ERS su zajedničkog stava da je u Trebinju neophodno izgraditi kongresni centar. ERS je već raspisala nagradni konkurs za idejno arhitektonsko rešenje i nadam se da ćemo tokom naredne godine imati glavni projekat ovog budućeg objekta koji će se graditi na području koje obuhvata Zonin plan Novo Trebinje.

Time će se omogućiti i da se Samit energetike Trebinje i slični događaji organizuju u adekvatnim objektima, ali će i Trebinje svim zainteresovanim subjektima omogućiti organizaciju ozbiljnih kongresa.

Intervju vodila: Milica Radičević

Intervju u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti