Nedavno su se zemlje „Grupe sedam“ saglasile da upotrebu uglja okončaju do 2035. Iako dogovor najbogatijih država, prvi put precizira datum za kraj korišćenja uglja, istovremeno omogućava zemljama koje se u velikoj meri oslanjaju na proizvodnju struje iz termolektrana da se prilagode.
,,Grupa sedam“ obavezala se da će povlačiti ugalj iz proizvodnje električne energije. Tim dogovorom žele da povuku i druge zemlje da smanje emisije štetnih gasova i korišćenje fosilnih goriva.
,,Ugalj je jedan od najvećih izvora emisija štetnih za klimu. Bio je ovo težak posao sa važnim ciljem da se povučemo iz uglja oko polovine sledeće decenije i ovo je prvi put da smo naznačili – put i cilj“, kaže Đilberto Piketo Fratin, ministar životne sredine i energetike Italije.
Međutim, dogovor uključuje i postepeno gašenje elektrana na ugalj, čime se stvara mogućnost za prilagođavanje Nemačkoj i Japanu, koji iz uglja obezbeđuju više od četvrtine električne energije.
Nemačka je 2038. zakonom odredila kao krajnji rok za zatvaranje elektrana na ugalj, dok Japan taj rok nije precizirao.
Pročitajte još:
- NOVO LICE POLJSKE ENERGETIKE – OD UGLJA DO NUKLEARNIH REAKTORA
- NEMAČKA DEFINITIVNO ZATVARA SVOJE ELEKTRANE NA UGALJ
- U SRBIJI, UGALJ JE PRIMARNI IZVOR STRUJE… ALI I ARSENA
,,Potvrdili smo da energetska tranzicija mora biti integrisana i zajednički spovođena. Prelazak na čistu energiju mora biti usklađen na različite načine u zavisnosti od dostupnosti energije. U ovom trenutku smo postigli izbalansiran sporazum“, kaže Ken Saito, ministar ekonomije Japana.
Zbog globalnog zagrevanja istovremeno su tu i apeli za napuštanje fosilnih goriva iz Nemačke.
Berlin poziva zemlje da se više uključe u smanjenje CO2 i međunarodnu borbu protiv klimatskih promena i da doprinesu finasiranju tih poslova.
,,Potrebno nam je pet hiljada milijardi dolara godišnje za globalnu ekološku tranziciju, a od toga više od dve hiljade milijardi za zemlje u razvoju. Moramo da ukinemo jaz između kreatora politike koji postavljaju nacionalne ciljeve, lokalnih vlasti koje najbolje poznaju potrebe svoje zajednice i međunarodnog finansijskog sistema, koji može da obezbedi sredstva“, rekla je Analena Berbok, ministarka spoljnih poslova Nemačke.
Treba imati u vidu da je prošle godiine u svetu potražnja uglja oborila istorijski rekord – potrošeno je čak 8,53 milijarde tona. To potvrđuje da odricanje od uglja u predviđenim rokovima neće biti lako.
Izvor: RTS