Udruženje SolarPower Europe pokrenulo je novu inicijativu za povećanje otkupa solarnih proizvoda proizvedenih u Evropi na brzorastućim svetskim tržištima, što će dodatno podržati obnovu i jačanje baze solarne proizvodnje u Evropskoj uniji.
Međunarodna inicijativa za solarnu proizvodnju (ISMI) zvanično je predstavljena u Briselu, uz prisustvo predstavnika Evropske komisije i Evropske investicione banke, kao i uz izjavu podrške osam vodećih evropskih proizvođača solarne energije.

Cilj inicijative je da pruži podršku evropskim kompanijama kako bi mogle da odgovore na globalnu potražnju za čistom tehnologijom, istovremeno obezbeđujući javno finansiranje putem strategije EU Global Gateway.
U planu je da ova strategija mobilizuje do 300 milijardi evra investicija između 2021. i 2027. godine, što će omogućiti privatnom sektoru u EU da ostane konkurentan uz poštovanje visokih ekoloških i radnih standarda.
Takođe, ISMI radi na jačanju globalnog lanca snabdevanja u solarnoj industriji kako bi postao otporniji i efikasniji, što doprinosi dugoročnom razvoju i stabilnosti ovog sektora, navedeno je u saopštenju udruženja.
Pročitajte još:
- Inovacija iz Španije – kućno postrojenje za skladištenje energije
- Slovenačke železnice pokreću nadmetanje za izgradnju solarnih elektrana
- Šta je zajednička solarna energija koja je oborila rekord u američkoj zajednici
Prvi učesnici inicijative su vodeći evropski proizvođači solarne energije iz Italije, Španije, Francuske, Nemačke i Švajcarske, koji pokrivaju više segmenata lanca vrednosti, od proizvodne opreme i solarnih modula do montažnih sistema, pretvarača i rešenja za sistemsko povezivanje.
Mate Hajs, direktor globalnih poslova u SolarPower Europe, istakao je da zakonodavstvo EU, poput Zakona o industriji sa neto nultom emisijom, podsticajno deluje na potražnju za evropskim solarnim proizvodima. Međutim, ISMI ide korak dalje tako što otvara vrata globalnim tržištima, što će doprineti konkurentnosti evropske solarne industrije.
Energetski portal